ETKİNLİKLERSERGİ

Kazım Şimşek, ‘Direnç’ İle Kairos’ta

KAIROS, Kazım Şimşek’in “Direnç” başlığını taşıyan kişisel sergisine 5 Ocak – 17 Şubat tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

“Yalnız yaşayan insanların, kendi içlerinde başlayıp biten eğlenceleri vardır.” Kalabalık yaşamları iğneleyici bir cümledir bu, büyük salonlarda kurulan uzun masaları tiye alır Oğuz Atay. Sonu gelmeyen kalabalık yemekleri; kahkahalarla bölünen, tütün dumanıyla çevrili, muhabbetin asla bitmediği ve gecenin sonunda misafirlerin kendileri gibi sofranın da kötü bir natürmorta dönüştüğü debdebeli yaşamları alaşağı eder. Öte yandan çok incelikli bir söylemdir de, yalnızlığı yeniden sorgulatır bize. Kimsesiz yalnızlık başkadır, kalabalıkta yalnızlık başka; yalnız bırakılmak veya tahammülsüzlükten ötürü yalnız kalmak bambaşka..

Kazım Şimşek’in KAIROS’ta gerçekleşen ilk kişisel sergisi Direnç de tıpkı böyle çatallaşmış bir yol ağzında beliriyor. Eylemin kendi sınırları, onun etrafını saran gerçeklikle beraber iyiden iyiye bulanıklaşıp kendi fenomenini doğuruyor: Varsıllığın ve yoksulluğun sınırlarını belirleyen bu tragedya, varoluşun acımasızca anlamsızlaştığı bir evrene dönüşüyor. Bu evrende kendi kendini aşamamanın çaresizliği kahramanları yıkıcı olmaya iter; hedef çevre olmasına rağmen yaşanan özyıkımdır.

Şimşek’in kurduğu sahneler, aslında bir “son sahne”. Kompozisyonun sağ merkezine yerleştirilen kişiler, objeler hatta “olaylar” son raddesine erişmiş, perde kapanmadan tam önceki an’a işaret ediyor. Direnç; izleyicinin, ressamın ve toplumun binbir kırık parçasına dönüşmüş bireylerin paylaştığı çaresizliğin bir kesiti. Aynı zamanda tamamen insani; kalpten gelen bir tıkırtıya kulak vermemizi istiyor: Yaşayarak hayata mı yoksa ölüme mi direniyoruz?

Açılış
5 Ocak Cuma
Saat: 18:00 – 20:00

Kairos Gallery
Asmalı Mescit Mh. Meşrutiyet Cd. No:61 K:2
Beyoğlu – ISTANBUL

Kazım Şimşek Kimdir? (1987, Ankara)

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde 2006-2007 yılları arasında bir sene eğitim aldıktan sonra yine aynı fakültenin Resim Bölümünde 2007-2012 yılları arasında lisans eğitimini tamamladı. 2016 yılında yine Hacettepe üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde yüksek lisans eğitimine başlayan Şimşek, 2019 yılında “Sanat Eserleri Toplumsal Sınıfları Nasıl Temsil Eder” başlıklı tezini yazarak yüksek lisansını tamamladı. İlk solo sergisi “Moral” 2022 yılında Evliyagil Dolapdere’de açılan sanatçının yer aldığı grup sergileri ve projeler arasında 2012, Gerçeklik Terörü, Tütün Deposu İstanbul, 2013, Olduğumuz Gibi, Galeri Zilberman İstanbul, 2017, Aynı Bahçe, Müze Evliyagil, Ankara, 2019, Kâğıt, Pilevneli Project, İstanbul, 2018, Sarsılan İmge, Pera Müzesi, İstanbul, 2020, Camdan Şato, Müze Evliyagil, Ankara, 2020, Mamut Art Project, İstanbul, 2021, Büyücü ve Bahçe, Ankara, 2022, Reimage: Morning After Dark, Gallery Kairos , İstanbul öne çıkmaktadır. Sanatçı Ankara’da yaşamaya ve üretmeye devam etmektedir.

Geçmeyen Burun Akıntısının Nedeni Grip Değil Alerji Olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu