SANATTANTİYATRO

“KELİMELERİN ÇARESİZ KALDIĞI YERDE VAR OLDUM!”

‘Bir ömür davası’ dediği, yaşam biçimi olan oyunculuk kadar, doğaçlama dersleri vermeyi de önemseyen Ergün Demir’le CAST 34’te konuştuk.

MELİKE BİRGÖLGE

Son olarak Çiğdem Tunç Tiyatrosu’nun sahnelediği Binbir Gece Masalları oyununda rol alan Demir, oyunculuğu arkeoloji kazısına benzetiyor:
“Bir yazar size bir metin sunuyor. Sizden bunu bir kitleye ulaştırmanızı rica ediyor. Bunun için sizden bir başkası olmanız isteniyor. Sizin yapacağınız tek bir şey var bir oyuncu olarak, inanılmaz bir inanılmaz bir arkeoloji kazısı. Neyle karşılaşacağınızı bilmediğiniz bir vaat hazinesi. Arkeolojide de öyle değil midir; çok ararsın, az bulursun. Ama aramak ve meydan okumak hoşuma gidiyor.”

10 yıldır birçok film ve dizinin line prodüksiyonlarını yapan ve İranlı yapımcılarla yönetmenlerle çalışan Hamdi Bor’un sahibi olduğu Mecidiyeköy’deki CAST 34’te doğaçlama eğitimi veren Demir’i izledikten sonra, ‘oyunculuk anlatılmaz, yaşanır’ durumunu görüyorsunuz. Bunu Ergün Bey’e ilettiğimde, cevabı:
“Doğru söylüyorsun. Sıcak çay dilinizi yakar. İngiliz ‘Fuck!’ der, Fransız ‘Merde!’ Türk ‘Lanet olsun!’ ve surat asar. Ekranda sesi kestiğinizde ne görürsünüz? Mutsuz bir insan! Oyunculuk da böyle bir şey.”

“METNİNİZİ BİR MAKAMIN TEPESİNE OTURTUN!”

Bir oyuna başlarken rolüne hazırlık sürecini şöyle anlatıyor:
“Provalar başlamadan ezberimi çok iyi yaparak ezberden kurtulurum. Bir hocamın çok kıymetli bir sözünü unutmuyorum; ‘Metninizi hakimiyetin üzerinde bir makamın tepesine oturtun’ derdi. Kelimelerini arayıp da oyununa katma bahanesi ile sahnede çırpınan oyuncular görürüm bazen sahnelerde. O zor bir durum. Sonra karakterin dünyasına dalarım ve bunu yaparken bir arkeolog gibi”

Oyuncu adaylarına önerileri ise şöyle:
“Tutku, zeka, gözlem ve sabır dolu bir inadınız olmazsa bir kere oyuncu olamazsınız. Kelimelerin çaresiz kaldığı yerde var olmak istedim hep. Oyunculuk bana bunu sağlıyor. Shakespeare ‘To be or not to be…’ diye yazmış asırlar önce ve mürekkebi kurumuş. Bunu değiştiremezsiniz. Önemli olan kelimeler arası Hamlet’in anlattıkları, hissettikleri, çatışmaları… Hissiyat diyarı. Hissedemediğini yapamazsın, yapamadığında da suratının ortasındaki burnun gibi belirir.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu