RESİMSANATTAN

‘Kırmızı, Kadın, Aşk’

Füsun Aydoğan ve Figen Batı’nın eserlerinden oluşan ‘Kırmızı, Kadın, Aşk’ adlı ikili sergi ile F Sanat Galerisi sezonun ilk sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. İki sanatçının ve iki farklı yorumun yer aldığı sergi, farklı disiplinlerden farklı anlatım dili kullanan iki sanatçıyı bir araya getiriyor. Her iki sanatçının da eserlerinde hayata ve kadına dair bir anlatım dili hakim.

F Sanat Galeri’nin sahibi Diş Hekimi Füsun Aydoğan’ın resim serüveni 1996 yılında Sanatçı Temür Köran ile başladı ve 2005 yılından itibaren Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Refik Aziz ile devam etti. Aynı zamanda 2000 yılından itibaren porselen boyama çalışmalarına başladı ve 2016 yılında F Sanat Galeri’yi açtı. Füsun Aydoğan’ın tablolarında temel unsur kadın doğasının gücü ve enerjisi. Kadının güçlü ve ayaklarının üzerinde durması gerektiğini her fırsatta haykıran bir kişilik. “Kadın ile başlayan bu alem yine her şeyin başlangıcı değil mi?” sorusunu irdeleyen sanatçı, “Kadın tüm varlığın tek sebebi ise hak ettiği yerde olmalı artık.” diyor ve bu sergiyle bir kez daha bunu dile getiriyor.

Aydoğan, kadının güçlü enerjisinin içinde varoluş-yok oluş, sonsuzluk, diriliş, aşk, sevgi, güzellik, melek-şeytan, iyilik-kötülük duygularının yanı sıra bütün evrene yayılan bir enerjinin temeli olduğunu da söylüyor ve bu yansımaları aktarmak istiyor resimlerinde.

F Sanat Galeri’nin Sanat Danışmanı Figen Batı ise son dönem yapıtlarıyla bu sergide yer alıyor. Eserlerinin çarpıcı, renkçi ve şiirsel bir anlatımı var. Cesaretli ve vurgulu bu resimlerde izleyiciye aktarmak istediği bir duygu ve his. “Resimlerimi anlamaları gerekmiyor, hissetmeleri benim için yeterli” diyen sanatçı coşkunun, heyecanın, hayatın enerjisinin bu resimlerde var olduğunu söylüyor ve “O yüzden kırmızı, o yüzden aşk, o yüzden hayat!” dediği resimlerini izleyiciyle buluşturuyor.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı’ndan mezun olan Figen Batı, “Çağdaş Mimaride Resim” adlı tezi ile yüksek lisansını yine aynı üniversitede tamamladı. Halen doktora eğitimine devam eden sanatçı İstanbul Şaşkınbakkal’daki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

İki kadın sanatçının heyecanını, enerjisini, aşkını yansıtan eserlerden oluşan bu sergiyi 2 Kasım 2019 tarihine kadar F Sanat Galerisi‘nde ziyaret edebilirsiniz.

F Sanat Galerisi
Valikonağı Cad. Akkavak Sk. Polat Apt. No:38/2
Nişantaşı-İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı