Dizi KedisiKÖŞE YAZILARI

Bir Kediyi Yazmak Zorunda Bırakan Dizi: Camdaki Kız – Dizi Kedisi yazdı…

Budayıcıoğlu ismi ile OGM‘yi o kadar çok yan yana görüyoruz ki, artık ya akraba ya da ortak olmuşlardır.

Olmadılarsa da yakındır. Aklıma iki soru geliyor:
1.Bu senaryolar yaşanmış hikâyeler olmasaydı yazılamaz mıydı?
2.Daha kaç böyle vaka var acaba? Böyle derken hem yazarına hem de yapımcısına sahibinden daha fazla (hatta sadece onlara) “para” kazandıranları kastediyorum. Gerçek kahramanlara kaynak olmalarından dolayı (-ki zamanında Budayıcıoğlu’na -bir gün malzeme olmak için de- ödeme yapmışlardı.) herhangi bir telif veriliyor mudur? Ya da hediye; ev, araba? Benimki sadece merak. E malum kedilik işte!

Gelelim Camdaki Kız‘a…

Harika.

Her ne kadar Nalân’da Kumru mimikleri gördüğümüz anlar olsa da, genel itibariyle çok nitelikli, güzel bir yapıt kalacak belli ki Türk dizi sektörüne.

Ama her projede olduğu gibi bazı isimler daha çok alkışı hak ediyor. Mesela:

Sayın Nur Sürer. Sizi çok özlemişiz. Sizi ve müthiş yorumunuzu, oyunculuğunuzu. Ekran sanat görsün.

Keza Üstat Tamer Levent de. Şahane. Hocam gerçekten #sanataevet

Sayın Şerif Erol performansı ile bu yetenek bir de senaryo mu yazıyor, ya fizikçi olsaydı, iyi ki olmamış dedirtiyor:) (Bazıları dedirtir. Fizikçi de olabilecekken olmama kararı alabilmek, aslında yine bir fizikçinin yapabileceği bir şeydir.)

Bir minik eleştirim var. O da minicik. “Buyur” nedir? Yani neden o kadar janti bir adam yanındaki hanımı her öne alımında buyur der. Demez yani. Demez. Yani. Sedat diyor.

Ramazan ayının keyfi ve güzel manası da diziden izleyiciye geçiyor. Yokluktan gelme bugünün büyük patronu Rafet Bey (Çocukluğuna Kırmızı Oda’da apartman görevlisinin oğlunu canlandıran çocuk oyuncu hayat veriyor.) ne diyor? Ramazan bize üç şey öğretir: şükredeceksin, paylaşacaksın, sabredeceksin.

E tabii bu dizinin bir diğer alt mesajı da; çok parada huzur olmaz. Şükredelim gerçekten halimize. (Böyle bir olayı daha önce duymuş bizimki. Ama şehir efsanesi sanıyormuş. Meğer doğruymuş dedi. Kimden duymuştu acaba? Duyar o:))

Camdaki Kız | KANAL D | Perşembe
KÜNYE

Yapım: OGM PİCTURES
Yapımcı: Onur GÜVEN ATAM
Yönetmen: Nadim Güç
Senaryo: Seda Altaylı Turgutlu
Uygulayıcı Yapımcı: Ebru Sakal
Görüntü Yönetmeni: Tolga Çetin
Dekor Tasarım:  Murat Güney
Sanat Yönetmeni:  Aylin Rahşan Telli
Müzik: Fırat Yükselir
Oyuncular:
Burcu Biricik, Devrim Yakut, Feri Baycu Güler, Feyyaz Şerifoğlu, Hamza Yazıcı, Hande Ataizi, Merve Polat, Nihal Menzil, Nur Sürer, Selma Ergeç, Şerif Erol, Tamer Levent, Tuğrul Tülek

Özetle OGM henüz çıtasını hiç aşağı çekmedi. Yaptığı her proje bir öncekine bir basamak üstten bakıyor.

Hangi dizilerden bahsediyorum: Masumlar Apartmanı, Kırmızı Oda, Doğduğun Ev Kaderindir. İşin ilginci hepsi birbirinden farklı profillere hitap eder gibi görünse de herkesi ekrana kitleyen projeler oldukları için her bölümde ayrı alkışı hak ediyorlar.

Tamam tamam, itiraf ediyorum: Biz Masumlar Apartmanı’nı bıraktık, izlemiyoruz. Yönetmenin tiyatro aşkı sebebiyle olsa gerek, ekranda değil de tiyatro sahnesinde olduğunu hayal edip, biraz fazla “sanat sanat sanat” sahneleri artınca dizi bazılarımızın günün yorgunluk ve stresinden arınma değil de strese girme saatleri oldu ve izleyiciler izlermiş gibi yapıp kafalarını Pazar akşamı çakışan dizilerden “izleyemediğini izleme” akşamı yapmış olabilir. Ben şahit olmadım gerçi, bilmiyorum:)))

Aslında suçluyum. Çünkü her ne kadar ismi çok kötü olduğu ve izleyicisini tesadüfen yakalayan farkedilmeyecek bir başka şahane yapım Son Yaz‘ı size daha önce yazmam gerekirdi. Keşfetmediyseniz vay halinize. İşte size fırsat. İlk bölümden itibaren izleyin ama. Başka türlü keyfi çıkmaz bence.

Sayın Ali Akay. Müthişsiniz! Hep derlerdi de, biz ancak bu dizide hastanız olduk.  Gelelim detaylara:

Şahane bir dizi. Konusu, yaklaşımı, akışı, oyunculuk, hepsi hepsi 10 numara. Bazen bazı sahnelerde malzeme eksik olduğu için acele etmişler gibi hissedebilirsiniz ama o da nefes almadan izlemekten. Kusurları tak tak yakalıyor izleyen. (Dizi ekibi, belki biraz dikkat. Görüyoruz. Görülüyor:))

Dizinin genç karakterleri çok popüler oldu ama dizinin Canan’ı, Canan Kara’sı (hele de Bir Başkadır’daki tiyatro sahnesinde olsa avuç içlerimizi patlatana kadar alkışlayacağımız oyunculuğundan sonra) kendisinin ciddi ciddi iki hayranı olduğunu belirtmek isterim. (Biri ben biri bizimki)

İzleyin. Önerim bu. Kısa özet net. Cuma akşamı Son Yaz akşamı. Sadece dizinin ismi çok kötü. Bir de ilk bölümler daha başarılıydı. Senaryo ekibi yorulmuş olabilir mi?

SON YAZ | FOX TV | CUMA
KÜNYE
TÜR: DRAMA
YAPIM ŞİRKETİ: O3 MEDYA
YAPIMCI: SANER AYAR
YÖNETMEN: BURAK ARLIEL
SENARYO: DENİZ DARGI, CEM GÖRGEÇ, CENK BOĞATUR
OYUNCULAR: ALPEREN DUYMAZ, ALİ ATAY, FUNDA ERYİĞİT, HAFSANUR SANCAKTUTAN, EMRE KARAYEL, SİNAN TUZCU, ŞEBNEM DÖNMEZ, ARİF PİŞKİN, SEZER KOÇ, HALİL BABÜR, YASEMİN YAZICI, ERDEM ŞANLI, YUNUS NARİN, ATA NEDİM ARMAN, SARP İKİLER, CENGİZ OKUYUCU

Seni Çok Bekledim hâlâ devam ediyor mu? Kanalı ya da yapımcıyı bilemem ama Özcan Deniz‘in eksi hanesine yazıldığı aşikâr. Yardımcı karakterlerin gücü bile durumu kurtarmıyor.

Gün ve gün haftanın dizi programına bakarsak:

Pazartesi: Elbette Yasak Elma. (Karşısına çıkanın vay haline) Bu arada Sefirin Kızı bitmeliydi bence. Ya da ismi değişmeli Sefirin Torunu olmalıydı belki:))

Salı: İşte öyle bir şey.

Çarşamba: Sayıyorum: Masumiyet sıralamaya girdi. Ama sinirler kaldırmıyor. Sadakatsiz boş ama bakması keyifli. (İzlemek değil. Bakmak. İş yaparken, orada ses olarak kalması ve arada göz ucuyla bakmak.) Doğduğun Ev Kaderindir. Zeynep’ten sıkıldık biz. Barış falan anlatmayacağım. Bence diziyi Sultan Bakkal götürüyor. Kendisinin fanıyız. Buradan anons etmiş olalım.

Perşembe: Alev Alev de var.

Cuma: Kırmızı Oda da var.

Cumartesi: Sen Çal Kapımı sezon finali yapıyor. Cumartesi gecesini iyi bir dizi ile doldurmak zor olmasa gerek.

Pazar: Menajerimi Ara.  Evet, elbette. Her geçen gün izleyici kitlesi artıyor. Kim hesaplıyor bu rating denilen şeyi. Geçtiğimiz gün okudum. Azalıyor yazmışlar. Ya gerçekten hesaplamıyorlar ya da açıkça görülen doğruyu manipüle ediyorlar. Sebebi Teşkilat olabilir. Televizyonların en sempatik ırkçı dizisi. Dizi içinde başka ülkeler hakkında söylenen şeyler benim bile tüylerimi diken diken ediyor. Allahtan kedilerle dertleri yok. Dizinin sonunda kediden iyi olan nedir? Ölü kedi diyebilirler. Ama akıllı bir yatırım. Yapımcının büyük para kazanacağı ve sırtının bol bol sıvazlanacağı aşikâr. TRT1.

Bu haftanın yazısı bu kadar olsun. Yoksa yazacak çok şey var. Misal ATV’nin müthiş(!) dizileri. Ama belki sonra:)

ÖZEL NOT: Çok sevgili Canan Ergüder, müthiş oyuncu, güzel anne, özel kadın, büyük yetenek. Bu günler geçecek. Dualarımız sizinle. Ve ayrıca size hayranız. Sahneyi bu kadar dolduran, insanı duyguya sokan ve hatta karakterle empati kurduran müthiş bir yeteneksiniz. Sizi seviyoruz. Allah sizi evladınıza, eşinize, sevdiklerinize ve dizinize bağışlasın. İçten sevgi ve saygılarımla.

Sizin de eklemek istedikleriniz varsa bize yazın lütfen. Severek okur, hatta paylaşırız.

İyi haftalar…

Dizi Kedisi

Yükselen TRT 1'den bildiriyorum: 'Tehlikeli sulardasınız.' - Dizi Kedisi yazdı... 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu