Bülent BakanKÖŞE YAZILARISANATTAN

Kötünün Bilgeliği; ‘Kötü sanat eseri yoktur’ – Bülent Bakan yazdı…

Geçen günlerden bir gün bir tiyatro oyununa gittik. Tiyatro oyunu gençlerden ve bir iki de tecrübeli sanatçıdan oluşan kadrosuyla çok fazla göz doldurmuyordu. Gençlerin oyun başlamadan önceki fuaye performansları oyun hakkında ümitlenmemi sağladı. Seyirci ile birebirde çok iyi idiler. Sahne ışıkları açılıp da oyun başladığında aslında oyunda baştan sona devam eden bir oyun senaryosu bulunmadığını seyircinin beklentileri ile gerçekleşecek sonuç arasındaki farkı gördüklerinde şaşırmamaları söylendi. Kısaca kötü bir oyun içinde oyuna geldikleri açıklandı. Aslında ortada pek de akla sığacak bir şey olmadığı ortada idi. Oyun başladı ve araya kadar aslında hata yapmadan oyunu oynadılar. Ara verildiğinde seyircinin yarısına yakını havlu attı ve ayrıldı. Ayrılanların çıkış sırasında yaptığı eleştiriler tam da onlara başta söylenenler ile büyük benzerlik taşıyordu. Seyircinin oyunu terk etmesi anlaşılabilir durum. Bu konuda bir sıkıntı yok. Ama oyundan kopma gerekçeleri haksız unsurlar ile doluydu. Belli ki ‘kitsch’ bir sanat eseri ile bugüne kadar karşılaşmamışlardı. Kötü bir rüyadan uyanmış gibiydiler. Oyun ise çok güzel bir ‘kötü’ idi. Ve bu konuda bence çok da iyi idiler.

Ey Seyirci ben buradayım da sen neredesin? Anlamına gelecek bir ikinci sahne de daha da iyi bir kötü idiler.

Sanatta ‘kötü’ iyi şekilde yapıldığında çok iyidir. Kötüyü çok iyi şekilde seyirciye okuyucuya izleyene aktaran iyi bir sanat eseri ortaya koymakta hiç zorlanmaz. Kötü olmak konusunda iyi niyetli bir sanat eseri çoktan ‘iyi’ bir sanat eseri olmayı hak etmiş sayılır.

Kötü bir iyi sanat eseri yoktur. Bütün sanat eserleri verilen emeğin takdir edilmesini hak eder. Sadece kişisel beğeninize uymuyorsa satın almaz veya izlemezsiniz. Ama iyi bir ‘kötü’ sanat eseri çok iyi işler yapar. Çok şey ifade eder. Sanatı uç noktalara taşır. Deneyseldir. Çok iyi bir geleceği ifade eder. Takdir görmeli ve değer verilmelidir. Bu anlamda oyunu yarıda bırakıp gidenler büyük bir haksızlık yaptılar.

Benim için de sanatta ilerlemenin yolu en kötüyü yapabilmeyi başarmaktır. En kötüyü savsaklamadan yapabilmeyi başarmak iyi bir sanat eseri yapabilmekten daha zordur. Hedefleri tutturduğum sütrece bir sorun yok. Kötü hiç de kötü değildir. Büyük yeniliklerim ve büyük icatlarım hep bu süreçte ortaya çıkıyor. Bad Painting bu anlamda en sevdiğim akım. Ben de bu akımın bir takipçisiyim. İtiraf ediyorum. Ben ÇOK İYİ BİR KÖTÜ RESİM RESSAMIYIM.

Kötüyüm, kötüyüm, deliyim, kötüyüm… Kötü olmak konusunda hiçbir zaman olmadığı kadar iyi niyetliyim.

Ey okur ben buradayım da sen neredesin? (Oğuz Atay bugün halen haklı olmaya devam ediyor.)

Bu kötü bir yazı oldu ama bir tiyatro oyununu yarıda bırakıp gidenler için de çok iyi bir protesto yazısı…

 

 

Bülent Bakan 

Başa dön tuşu