HEYKELSANATTAN

Kur’an Okunarak Açılan Çıplak Heykeller

Katar’ın Sidra hastanesi kadın sağlığı merkezinin önüne, döllenmeden doğuma uzanan evreleri tasvir eden bir heykel dizisi yerleştirildi. İlkin 2013’te açılmış ama tepkiler üzerine hemen örtüye sarılmış dizinin yaratıcısı Damien Hirst, bunların Ortadoğu’daki ilk çıplak heykeller olduğunu belirtti. O zaman hastanenin inşaatından korumak bahanesiyle alelacele örtüye sarılmış heykellerin yeniden açılışında, bu kez bir erkek çocuğuna Kuran’dan ayetler okutuldu. 

Heykeltraş Damien Hirst, Ekim 2013’te ilk açılışı yapıldığında eserlerinin tartışma yaratacağını belirtip “Bunlar, kültürel açıdan Ortadoğu’daki ilk çıplak heykeller, kamuoyuna açılmaları cesurca bir iş” demişti.

Sanat eserlerinin asıl sahibi olan hükümet destekli Katar Vakfı’nın sanat uzmanlarından Leyla İbrahim Baça ise, “Herkesin beğenmesini beklemiyoruz. Herkesin anlamasını beklemiyoruz. Oradalar ki tartışma yaratsınlar, düşünmeye sevk etsinler. Bizce Sidra’nın misyonunu, yani kadın ve çocukların sağlığıyla ilgilenmeyi çok iyi yansıtıyorlar. Yerleri mükemmel. Pek çok insan tarafından fotoğraflanıyorlar. Giderek ikonik bir hal alıyorlar.” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Tracey Emin, I Listen to The Ocean And All I Hear is You, 2011

Kadın-çocuk sağlığı merkezinin içinde ve önündeki alanda uluslararası şöhret sahibi sanatçıların ellerinden çıkma 65 yapıt sergileniyor. Aralarında Hirst’le aynı kuşaktan Tracey Emin‘in “Okyanusu dinliyorum ve tüm duyduğum sensin” başlıklı enstalasyonu, Suriyeli sanatçı Cabir el Azmeh‘in tabloları da var.

İlk hastalarını ocak ayında kabul eden Sidra’da geçen ay Katar’ın ilk yapışık iki ayırma ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı