SANATTAN

Leyla Gencer Şan Yarışması

8. LEYLA GENCER ŞAN YARIŞMASI BAŞVURULARI AÇILDI!

18-32 yaş arası her ses grubundan şancıya açık olan Leyla Gencer Şan Yarışması 2015 yılında sekizinci kez düzenleniyor. Başvuruları 1 Haziran 2015 Pazartesi gününe kadar devam edecek yarışmanın ön elemeleri Haziran ayı içerisinde Berlin, İstanbul, Londra, Milano, Paris ve Varşova olmak üzere altı Avrupa kentinde gerçekleştirilecek; final serisi ise Eylül ayında İstanbul’da yapılacak.

JÜRİ BAŞKANI ÜNLÜ İTALYAN SOPRANO LUCIANA SERRA

8. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın jüri başkanlığını Luciana Serra üstleniyor. 1980’lerde İtalya’nın belli başlı tüm opera evlerinde başarıyla seslendirdiği rollerin ardından uluslararası platforma taşıdığı kariyerini Metropolitan’dan Covent Garden’a dünyanın belli başlı operalarında ve Salzburg Festivali’nden Berlin Filarmoni’ye dünyanın önde gelen sahnelerinde sürdürdü.40’ı aşkın opera eserini kapsayan geniş repertuarı ve 30’a yakın albüm ve video kaydıyla dinleyicilerin ve eleştirmenlerin kolaratür soprano partilerine ilgisini canlandıran sanatçı, Rossini ile Donizetti’nin gerek ciddi gerek komik operalarının tekrar gündeme gelmesine de büyük katkıda bulundu. Luciana Serra halen dünyanın dört bir yanında ustalık sınıfları gerçekleştirmesinin yanı sıra La Scala Tiyatrosu Akademisi’nde şan dersleri vermektedir.

DÜNYA OPERA SAHNELERİNDE HEYECANLA BEKLENEN LEYLA GENCER ŞAN YARIŞMASI 8. KEZ DÜZENLENİYOR

Opera dünyasına kazandırdığı genç yeteneklerle uluslararası müzik çevrelerinde çok konuşulan Leyla Gencer Şan Yarışması, bir kez daha opera dünyasının yeni yıldızlarını belirlemek üzere yola çıkıyor.

Tüm dünyanın “La Diva Turca” olarak ayakta alkışladığı Leyla Gencer’in onuruna ve 2008’deki vefatına kadar bizzat kendisinin katılımıyla gerçekleştirilen yarışma kısa zamanda dünya çapında bugünkü saygın konumuna ulaştı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından, Polonya Ulusal Operası işbirliğiyle düzenlenen 8. Leyla Gencer Şan Yarışması için altı Avrupa ülkesinde yapılacak ön elemelere yine Uzakdoğu’dan Amerika’ya farklı ülkelerden genç şancılar katılacak.

8. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın jürisine Luciana Serra başkanlık edecek. Yarışma, opera alanında uzman ve etkili üyelerden oluşan uluslararası jürisi kadar, kariyerlerinde dünya çapında hızlı bir çıkış yakalayan finalistleri ile de adından övgüyle söz ettiriyor.

Bu yıl sadece e-posta yoluyla kabul edilecek başvuruların koşulları ve diğer bilgiler için www.leylagencer.org sayfasını  ziyaret edebilirsiniz.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı