Genel

‘Üsküdar Lions Kulübü’nden Türkan Sabancı Görme Engelliler Ortaokulu’na bir proje: ‘DUYU PARK’

Lions Kulübünün engelli gençlerin eğitimine büyük destek sağlayacak LCIF destekli projesi “Duyu Park”, Türkan Sabancı Görme Engelliler Ortaokulu’nda yapılan törenle açıldı.

Ülkemize, eğitime ve gençlerimize hizmet projeleri üreten ve destekleyen Lions Kulübü, Üsküdar Lions Kulübü önderliğinde ve Caddebostan Lions Kulübü‘nün katkılarıyla Türkan Sabancı Görme Engelliler Ortaokulu işbirliğiyle görme engellilerin 5 duyusuna hitap eden özgün bir proje olan ‘Duyu Park’ açılışını gerçekleştirdi.

Üsküdar Lions Kulübü Başkanı Kubilay Diri yaptığı konuşmada ‘Türk Lionsu bütün hizmetlerinde hep karşılıksız hizmet düsturuyla olgulara yaklaşır. Tüm dünyada Lions Kulüpleri bulundukları ülkelerde okullar, hastaneler, poliklinikler, parklar, bahçeler açtığı gibi bir görme engelliyi sokağın bir tarafından yolun karşına da geçirmekten, sokaklarda çöp toplamaktan da büyük mutluluk duyar. Yani bunları da önemli Lionistik hizmetler olarak görür. Lions Derneği gönüllülüğün en yüksek seviyede olduğu ve kolektif bir bilinç ile hareket eden bir dernektir. Her şartlarda insanı sevmeyi, insanı-toplumu yüceltmeyi gaye ediniriz. Duyu Park, toplumumuza feyz verecek bir proje ve gelişerek devam edecek. Bu projenin fikir babası ve emekçisi Cemil Atilla Başkanıma, Proje Koordinatörü Nursel Uluçam Başkanıma ve bizlere destek olan ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.’ dedi.

Kulübün geçen dönem başkanı ve Duyu Park Komitesi Başkanı Cemil Nizam Atilla ise projeyi; ”Üsküdar Lions Kulübü geçen dönem başkanı olarak başlattığımız bu anlamlı projemiz 2018-2019 dönem Başkanı Kubilay DİRİ döneminde tamamlanmıştır. Yaklaşık 1.5 yıl önce başladığımız ve bir hayalimiz olan DUYU PARK hem görme engelli çocuklarımıza hem de özel eğitime tabi çocuklarımıza hizmet verecek olup Türk Lons’unun “Karşılıksız Hizmet Ediyoruz” sloganıyla yola çıktığı kalıcı eserlerinden biridir. Bu özel park alanı görme engeli çocuklarımız için adeta bir idman pisti olacak. Farklı yürüyüş yollarıyla hem bastıkları zeminin farklılıklarını hissedecekler hem de kanalizasyon kapağı gibi mazgallar gibi tehlikeli zemin malzemelerini öğrenecekler. Tablolara yerleştirmiş olduğumuz farklı materyallere dokunarak dokunma ve anlama hislerinin geliştirecekler, aromatik kokulu bitkilerle de koku alma duyularını geliştirecekler.’ şeklinde ifade etti.

Okul Müdürü Cevriye Şen de ‘Okul olarak her zaman farklı ve en iyi projelerin arayışında olduk. Bize bir çok projelerin önerildiği bir okuluz. Bu proje bu anlamda da önemli. Projede katkısı olan herkese teşekkür ederiz.’ şeklinde konuştu.


Açılışa katılan Üsküdar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İshak Aslan da bir konuşma yaptı. Aslan yaptığı konuşmada özel eğitime verilen desteklerin çok önemli olduğunu, Milli Eğitim olarak STK’larla yapılan bu tarz projelere her zaman destek verdiklerini ve Lions projelerine her zaman kapılarının açık olduklarını vurgulayarak projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılışta görme engelli öğrenciler ‘beden perküsyonu’ etkinliği de gerçekleştirdi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı