SANATTAN

MURAL ANKARA BAŞLADI

Bu yıl yedinci kez gerçekleşen Engelsiz Filmler Festivali kapsamında düzenlenen Mural Ankara, üç mural sanatçısı ve üç aktivistin bir araya gelmesiyle 26 Eylül Perşembe günü başladı. Festivalden bir hafta önce gerçekleşen etkinlik ile Ankara’daki üç farklı binanın duvarı mural (duvar resmi) sanatı ile renklenecek.

Engelsiz Filmler Festivali’nin bir parçası olarak tasarlanan ve British Council iş birliği ile gerçekleştirilen etkinlik, projeye davet edilen sanatçılar ve engelli hakları alanında çalışan aktivistlerin buluşması ile başladı. Toplantıda katılımcılar toplumsal cinsiyet ve engellilik, engellilerin bağımsız yaşam hakkı, sağlamcılık gibi konu başlıkları konusunda fikir alışverişi yaptılar. Toplantı sonrası sanatçılar, yapılan tartışmaları göz önüne alarak mural taslaklarını oluşturup ilk çizimlerini yapmaya başladılar.

Sanatçılar 27-29 Eylül tarihleri arasında Çankaya bölgesinde bulunan üç farklı duvarı renklendirerek, engelli kadınların yaşadığı sorunların mural sanatı ile bir temsiliyet ve ifade alanı bulmasını sağlayacaklar.

Mural Ankara’da yer alan sanatçılar;

Çalışmalarında büyük ölçüde kadın formlarını öne çıkaran Friz (Belfast), video, tipografi ve sokak sanatı alanlarında çalışan Ekin Kılıç Ezer (Ankara) ve şablon baskı, kostik teknikleri ile sokak sanatında eserler üreten Yeşim Paktin (İstanbul).

Etkinliğe katılan aktivistler;

Klinik psikolog ve engelli hakları aktivisti Beyza Ünal, gazeteci, fotoğrafçı ve Engelsiz Sanat Derneği danışmanlarından Elif Gamze Bozo ve Engelli Kadın Derneği’nde gönüllü ve yönetim kurulu üyesi Fatma Köseoğlu Güldal.

Sanatçıların İşleri Hangi Adreslerde Görülebilecek?

* Abay Kunanbay Caddesi No:4, Barbaros Mahallesi, Çankaya

* Sakal Kafe Pub, Kennedy Caddesi, No:13, Çankaya

* Büklüm Sokağı No:29, Kavaklıdere Mahallesi, Çankaya

Etkinlik ve Gösterimler Ücretsiz

26-29 Eylül 2019 tarihleri arasında Engelsiz Filmler Festivali’nin yan etkinliği olarak gerçekleştirilecek Mural Ankara, festivalin diğer etkinlik ve gösterimleri gibi ücretsiz.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir; Festivalin Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu