ETKİNLİKLERKONSER & MÜZİK FESTİVALİ

Murat Karahan, Anna Pirozzi ve Francesco Ivan Ciampa Aynı Sahnede

Limak Filarmoni Orkestrası Yılbaşı konseri için nefesler tutuldu

Limak Vakfı tarafından çok sesli müziği geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla 2017 yılında kurulan Limak Filarmoni Orkestrası, beğeni toplayan konserlerine devam ediyor.
Dünyanın en önemli tenorları arasında gösterilen Murat Karahan’ın sanat yönetmenliğindeki orkestra,
24 Aralık Cuma günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sıra dışı bir performans sunacak.
Şef Francesco Ivan Ciampa’nın orkestra şefliğini yapacağı konserde, dünyanın en büyük sahnelerinde yer alan iki solist Murat Karahan ve Anna Pirozi sahne alacak.

Limak Holding, çeşitli sektörlerde ve farklı coğrafyalardaki ekonomik faaliyetlerinin yanı sıra, Limak Vakfı ile etki yatırımları gerçekleştirmeye devam ettiriyor.  Vakfın sanata destek amacıyla 2017’de kurduğu Limak Filarmoni Orkestrası, Türk müziğini çok sesli yorumlayarak geniş kitlelere ulaştırmaya devam ediyor. Orkestra bu kapsamda 24 Aralık Cuma akşamı dillerden düşmeyecek bir yılbaşı konserine imza atacak.

Başarılarıyla tüm dünyanın dikkatini çeken ve Limak Filarmoni Orkestrası’nın kurucularından olan Tenor Murat Karahan’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek özel konserde, İtalyan Soprano Anna Pirozzi de sahne alacak. Müzik severlere müzik şöleni yaşatacak konserin şefliğini ise dünyaca ünlü, ödüllü İtalyan Orkestra Şefi Francesco Ivan Ciampa üstlenecek.

24 Aralık Cuma günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek konserlerde, Gianni Schicci, Adria Lecovreur, I Pagliacci, La Forza, Tosca, Aşk İksiri gibi efsaneleşen eserler seslendirilecek.

Murat Karahan Kimdir?

İlk, orta ve lise eğitimini T.E.D Ankara Koleji’nde tamamladı.

1996 yılında Bilkent Müzik ve Sanatlar Fakültesi’ne girdi. Sanatçı Bilkent Üniveristesi’nde Devlet Sanatçısı Suna Korad, Prof. Pekin Kırgız ile çalıştı ve Gürçil Çeliktaş’tan sahne dersleri aldı. 2003 yılında lisans, 2006 yılında yüksek lisans ve 2010 yılında doktorasını tamamlayan Murat Karahan, 2003 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Solist Sanatçı olarak çalışmaya başladı.

2009 yılında Roma’ya giden sanatçı burada iki yıl boyunca dünyaca ünlü soprano Renata Scotto’nun ve aynı zamanda Santa Cecilia Akademisi Başkanı Prof. Bruno Cagli’nin özel öğrencisi oldu. 2012 yılında aldığı davet üzerine Letonya Ulusal Operası’nda devamlı misafir sanatçı olan Karahan, burada aralarında Lucia di  Lammermoor, La Traviata, La Boheme, Manon Lescaut ve Il Trovatore eserlerinin bulunduğu 50’nin üzerinde temsilde başrolleri seslendirdi.

Sanatçı 2014 yılında Andante Dergisi’nin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde yılın en başarılı erkek opera sanatçısı seçildi. Yine 2014 yılında Fransa’da Il Trovatore ve Manon Lescaut operalarını ilk kez seslendirdi. 2015 yılı Ocak ayında, La Traviata ‘Alfredo’ rolü ile dünyaca ünlü Berlin Deutsche Oper’de ilk defa sahne alan sanatçı, 2015 yılında yine dünyanın en önemli opera sahnelerinden olan Bolşoy Tiyatrosu’nun La Traviata, La Boheme ve Carmen gibi eserlerinde başrol söyledi.

2016 yılında dünyanın en önemli açık hava opera festivali olan Arena di Verona Festivalinde Franco Zeffirelli’nin sahneye koyduğu Il Trovatore eserinde Maestro Daniel Oren yönetiminde başrolü seslendiren Murat Karahan, Parma Verdi Festivali, Macerata Opera Festivali, Berlin Deutsche Oper’de yine Il Trovatore eseri ile büyük başarılar elde etti. 

Murat Karahan; aralarında Accademia Santa Cecilia Orkestrası, Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası, Letonya Ulusal Opera Orkestrası, Liepaja Senfoni Orkestrası, Tiran Senfoni Orkestrası, Baden Baden Flarmoni Orkestrası, Ankara Devlet Opera ve Balesi 

Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın da bulunduğu birçok orkestra ile binlerce seyirciye ulaştığı başarılı konserler vermiştir.

 Murat Karahan 2017 yılında Orkestra ile Türkiye turnesi yapmış ve ülke genelinde büyük başarı elde etmiştir. 2017 yılında Wiener Staatsoper, Arena di Verona, Bolşoy Tiyatrosu, Münih Bayerische Staatsoper, Napoli San Carlo Operası, Los Angeles Operası ve Salerno Operası gibi dünyanın en önemli tiyatrolarında Il Trovatore, Manon Lescaut,  Tosca, Carmen, Madama Butterfly ve Nabucco eserlerinin başrollerini seslendiren Murat Karahan, Arena di Verona, Bolşoy Tiyatrosu, Viyana Staatsoper, Deutsche Oper Berlin, Opera di Genova, Teatro  Massimo di Palermo gibi önde gelen opera sahnelerinde başrol söylemeye devam etmektedir. 

LİMAK FİLARMONİ ORKESTRASI 

Limak Filarmoni Orkestrası, Anadolu’nun zengin melodik çeşitliliğini; yerel dokularına sadık kalıp, doğru evrensel unsurlarla işleyip icra ederek, hem halkımızı çok sesli müzikle buluşturmak hem de yerel, öz müziğimizi en üst seviyede dünya müzik platformuna taşımak için 2017 yılında Limak Vakfı tarafından kuruldu.  

Limak Filarmoni Orkestrası, Anadolu’da çıktığı ilk müzik yolculuğunda sanatseverleri aramızdan ayrılışının 20’nci yıldönümünde Türk Sanat Müziği’nin dev ismi Zeki Müren ve onun unutulmaz şarkıları ile bir araya getirdi. Ankara ve İstanbul’un ardından sırasıyla Bursa, İzmir, Antalya, Mersin, Gaziantep, Diyarbakır, Eskişehir, Trabzon, Bodrum ve Çeşme’de verdiğimiz konserlerde binlerce müzik dostu, Zeki Müren’in artık hafızalarda yer etmiş eserlerini hep bir ağızdan söyledi. 

 Bu eşsiz müzik yolculuğunu müzikseverlere bir nebze olsun yaşatmak için hazırlanan Zeki Müren Şarkıları Albümü dijital mecralarda ve müzik marketlerde yerine aldı. Zeki Müren Şarkıları Konserleri’ni içeren turne yolculuğu belgesel çalışmaları ise tamamlanmak üzere.  

 Limak Filarmoni Orkestrası geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla başarılı müzisyenleri desteklemeye devam ediyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu