ETKİNLİKLERSERGİ

Öktem Aykut Galeri Sergi – Bora Başkan “◌>○”

◌>○, Bora Başkan’ın Öktem Aykut’ta gerçekleştirdiği üçüncü tek kişilik sergisi. 

Bora Başkan, daha önceki kişisel sergilerinde olduğu gibi, görsel iletişiminin temelini var eden strüktürler ve fiziksel bir durum olarak kullandığı organizmaları iç içe geçirerek, karşılıklı mutasyona uğratarak, her biriyle hayali topoğrafyalar yaratarak; nesne, bağlam ve varlık üzerine resimsel sorgulamalarına devam ediyor. Titiz ve keskin çizimleri ile tanınan Bora Başkan; ◌>○‘da tuval üzerindeki soyutlamaları ve heykel denemelerini göstererek, bir yandan bir özne olarak daha belirgin bir rol oynuyor, bir yandan da açığa çıkardığı formların kendi hayatlarını bulmalarını sağlıyor.

Daha önce hayali evrenlerde anlık görüntüleri yakalayan Başkan, ◌>○’da nesnelerin kendi alanlarını tanımlamalarına izin vererek, evrenin kendi iç dinamizmine imkan sağlıyor. Böylece Başkan’ın formları kendi zaman ve mekanlarını tanımlıyor, kendi kaidelerinden bağımsızlık kazanıyor, hareketleniyor, etleniyor. Başkan, bu süreci yıllardır, kendi jestini önce aşama aşama minimize ederek, ardındansa bileğini kendi ritmine bırakarak yönetmiş oluyor. Başkan’ın kavrayışı, evrenin, onu oluşturan nesnelerin toplamından daha büyük olduğunu görmemizi sağlıyor. Gerek tuval üzerinde resmedilmiş kaidemsi ve nesnemsiler; gerekse üç boyutlu heykelsi formlar, Başkan’ın on yılı aşkın süredir ısrarla sürdürdüğü sanatsal uğraşın kendi kendisine açığa çıkardığı özgün fenomenler. Dalgaların ve rüzgarın üst üste, defalarca, ısrarla ve uysallıkla ovduğu taşlar gibi.

Bora Başkan’ın, Öktem Aykut’ta gerçekleştireceği üçüncü kişisel sergisi “◌>○” ile 5 Eylül – 10 Kasım 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Açılış:
5 Eylül 2020 Cumartesi, Saat: 16:00 – 19:00

Öktem Aykut Galeri
Aybastı Sokak 3 Şişhane, Galata, Istanbul

Giriş ücretsizdir.

Bora Başkan Kimdir?

1982 yilinda Istanbul`da dunyaya geldi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde lisans, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde yüksek lisans öğrenimi gördü. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Öktem Aykut dışında, Operation Room, Torun ve PAKT’ta tek kişilik sergiler açtı; eserleri İstanbul, Paris, Berlin, Barselona ve Los Angeles’ta karma sergilerde yer aldı. ◌>○ Başkan’ın altıncı tek kişilik sergisi.
Etiketler

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı