KÖŞE YAZILARIMahmut Çaymaz

Bis’lerin İşi – Mahmut Çaymaz yazdı…

Tiyatro Bis, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde ve 28 Mart’ta ‘Sahne Bizim’ projesiyle seyirci karşısına çıkıyor. Sahne arkasında bulunan ve sahneye çıkma heyecanıyla tiyatroya emek veren arkadaşlarımız için böylesine özel bir günde sahneyi onlara bırakıyor. Halihazırda sahnede olan, Muharrem Uğurlu‘nun yönettiği oyun, ‘Aslında’ adını taşıyor ve oyuncu kadrosunda Taylan Yılmaz, Pelin Koçak ve Serap Üsküplü bulunuyor. Bu sefer yönetmen koltuğunda Pelin Koçak oturuyor ve oyuncu kadrosunu Emre Wolf, Begüm Yinanç ve Büşra Sütçüoğlu oluşturuyor. 28 Mart’ta sahnelenecek olan gösteri ise Petek Kırboğa‘nın yönettiği, oyuncu kadrosunda Kardelen Hacıoğlu, Gül Gülsün Yıldız, Cem Gürleyen ve Seda Keleş İnangu‘nun bulunduğu Asmalı Sahne yapımı olan ‘Mümkün Dünyalar’ oyunu. Bu gösteride yönetmen koltuğuna Cem Gürleyen geçerken, oyuncu kadrosunu Eren Süloğlu, Ecem İşcan, Öznur Ay Bolat ve Büşra Sütçüoğlu üstleniyor.

Öncelikle gençlere sahneye çıkma fırsatı veren ve onları destekleyen Tiyatro Bis ailesine bir eleştirmen olarak teşekkür ediyorum. Ekip arkasındaki insanlar genellikle oyuncuları ve oyunları destekleyen kişiler olarak görünürken, onların varlığını ve duygularını görmek ve böylesine özel bir günde sahneyi onlara ayırmak takdire şayandır. Bu projeye destek veren Asmalı Sahne’yi görmek ise bizleri mutlu etti.

Projeyi ilgi çekici bulduğum için, Sevgili Pelin Koçak ve Cem Gürleyen‘den izin alarak provalarına katılma isteğinde bulundum ve beni kırmadılar. Prova sürecinde gözlemlediğim birkaç olumlu şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Oyunların asıl oyuncularının genç arkadaşlarımıza gösterdiği destek açıkça görülebilir nitelikteydi. Kardelen Hacıoğlu‘nun ‘Mümkün Dünyalar’ oyununda oynayan, Taylan Yılmaz ve Serap Üsküplü‘nün ‘Aslında’ oyununda oynayan arkadaşlara karakter analizi ve oyunun daha anlaşılır olması konusunda rehberlik ettiğini ve genç arkadaşların karanlıkta zorlanmadan ilerlemelerini sağladığını gördüm. Daha önce çoğunlukla yönetmen yardımcısı olarak görev alan Pelin Koçak‘ın oyuncularla kurduğu iletişim ve yaratıcılık alanı oldukça sağlıklıydı. Oyunların asıl oyuncularının gençlere olumlu duygular beslemesi, tiyatroda egonun bir kenara bırakılmasının hala bir umut olduğunu bizlere gösterdi.

Bu anlamlı proje 27 Mart ve 28 Mart’ta Asmalı Sahne‘de sergilenecek. Gelip hep beraber, ilk defa sahneye çıkacak arkadaşlarımızın bu anını paylaşalım ve onların heyecanına ortak olalım.

Işıklar söner…
Artık Hazırsın! Bir hikaye ile buluşmana saniyeler kaldı…”

Mahmut Çaymaz
Tiyatro Eleştirmeni & Dramaturg

Ülkemizde 950.000 Epilepsili Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu