RESİMSANATTAN

Onay Akbaş’a göre ‘resim yapmak’ nedir?

Onay Akbaş’ın ‘Kıyısız Dalgalar’ adlı retrospektif sergisi İş Sanat Kibele Galerisi’nde devam ederken, sanatçı EK Dergi için Hülya Küpçüoğlu’na bir röportaj verdi. Akbaş, röportajda resim yapmayı kendine has tarzıyla tanımladı.

Usta sanatçı Onay Akbaş ‘resim yapmayı’ şöyle tanımlıyor:

Resim yapabilmek biraz da; gökyüzündeki bulutu ikna edip yeryüzündeki çiçeğin, böceğin, doğuran toprağın, susuz derelerin üzerine yağmurlar yağdırtabilmek.

Resim yapmak demek; Gülü, çiçeği ikna edip çırçıplak soyundurabilmektir.

Resim yapmak birazda; Kocaman bir donanmanın amiralliğini reddedip, hülyalı bir korsan yelkenlide kürek mahkumu olmayı kabul etmektir.

Resim yapmak biraz; pireye kızıp yorgansız yatabilmektir.

Resim yapabilmek birazda; insanları ibadete davet eden, çan kulesi olmayan kilisenin papazı, minaresiz camii’nin imamı, çatısı olmayan havra’nın hahamı olabilmek, kartal konmaz uçurumlarda Nirvana rüyaları görebilmektir.

Resim yapabilmek demek; İnsanlar arasındaki tüm duvarları yıkacak bir buldozer olabilmek, kafesten kuş, saraydan kız kaçırabilmektir.

Resim yapabilmek bazende, her daim gözü yaşlı aşık, ruhunun karanlık hücrelerinin gardiyanı olabilmek, dahası, inatçı fırçayı ikna edip varoluşun dudağına güzel bir öpücük kondurabilmektir.

Resim yapabilmek; sarıyı, moru komşuların ayçiçeği ve leylaktan isteyebilmek, maviyi geceden, kırmızıyı, narin yapraklarından ödünç alabilmektir gelinciklerin. Yem-yeşil yorganını çekip alıp ormanın, kahverengi ateş tuğlalarının har’ında yanabilmektir.

Resim yapmak çoğu kezde senaryosunu kendi yazdığın bir oyunu, suratına fırlatılmak üzere çürük yumurtaları ile seni bekleyen seyircilerle dolu bir salonda, baştan-sona baş aktör olarak oynayabilmektir.

Velhasıl resim yapabilmek demek;

Tüm savaşlardan kaçak bir mareşal, sarı’nın mor’un delisi, turuncunun çingenesi, kırmızının ta kendisi olabilmek, oh be bende varım diyebilmektir.

Sergi 5 Mayıs 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Röportajın tamamı için:
http://www.ekdergi.com/onay-akbas-kiyisiz-dalgalar/

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı