ETKİNLİKLERKONFERANS & SÖYLEŞİ

‘Osmanlı Sadrazamı ve Düşünür Said Halim Paşa Sempozyumu’

Zeytinburnu Kültür Sanat, “Vefatının 100. Yılı Anısına Osmanlı Sadrazamı ve Düşünür Said Halim Paşa Sempozyumu”nu 2-3 Nisan 2021 Tarihlerinde Gerçekleştirecek 

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden akademisyenler ve araştırmacıların katılacağı sempozyumda, Paşa’nın yaşam öyküsü, siyasi ve ilmi kişiliği, entelektüel birikimi, Türk modernleşmesi ve İslam düşüncesi üzerine yaptığı tespit ve teşhisler, adil bir dünya sistemi kurmak için dikkat edilmesi gereken hususlar çeşitli veçhelerle sunulacak. Sempozyum boyunca siyaset, akademi ve entelektüel dünyamızdan 30 kıymetli isim, Said Halim Paşa’ya dair duygu ve düşüncelerini, onun sosyal ve siyasi fikirlerini altı oturumda dile getirecek.

2 Nisan Cuma günü, saat 14.30’da sempozyumun açılışı yapılacak. Saat 15.00’de başlayacak açılış oturumu Cevat Özkaya’nın başkanlığında gerçekleşecek. Oturum konuşmacıları Prof. Dr. M. Hanefi Bostan, D. Mehmet Doğan, Prof. Dr. Yasin Aktay, Prof. Dr. Kudret Bülbül; Paşa’nın hayatı, İslamcılık fikri ve bu akım içindeki yeri, Paşa’nın Osmanlı’daki algısı ve geçmişten günümüze ne söylediğini değerlendirecekler. Sempozyumun birinci oturumunda Beşir Ayvazoğlu araştırmacıları yönlendirmek üzere oturum başkanlığı görevini üstlenecek. Paşa’nın entelektüel isimlerle ilişkilerini, “Kadın Serbestisi” hakkındaki fikrini, ilim, maarif fikirlerini değerlendirmek üzere Prof. Dr. Abdullah Uçman, Cihan Aktaş, Prof. Dr. Mustafa Gündüz, Dr. Kemal Kahraman söz alacak.

Sempozyumun ikinci günü 3 Nisan Cumartesi’de dört oturum gerçekleşecek. Doç. Dr. Turgay Anar’ın başkanlık yapacağı ikinci oturumda Ümit Aktaş, Doç. Dr. Ahmed Dağ, Dr. Güngör Göçer, Erdal Kurğan; Paşa’nın imparatorluğun son dönemde yaşadığı krizler hakkındaki fikirlerini ve sunduğu kurtuluş reçetesini, meşrutiyet düşüncesi üzerine değerlendirmelerini içeren sunumlar yapacaklar. Prof. Dr. Fazıl Gökçek’in başkanlık yapacağı üçüncü oturumda Paşa; kendi içindeki çelişkileri, spor ve kültüre olan merakı, dili ve üslubu, iktisat sosyolojisi veçhelerinde değerlendirilecek. Hakan Arslanbezer, İbrahim Öztürkçü, Kürşad Arıkan, Ali Haydar Beşer tebliğlerini sunmak üzere bu oturumda yer alacak.

Sempozyumun dördüncü oturumunda Paşa, İslamcılık anlayışı, hakikat algısı, çağdaş siyasal teorisi bağlamlarında değerlendirilecek. Prof. Dr. Ferhat Ağırman’ın başkanlığında gerçekleşecek bu oturumda, Prof. Dr. Bedri Gencer, Prof. Dr. Ergün Yıldırım, Dr. Kürşad Atalar, Dr. Vahdettin Işık söz alacak. Son oturum Prof. Dr. Yücel Bulut’un başkanlığında, Doç. Dr. Alev Erkilet, Prof. Dr. Kenan Çağan, Prof. Dr. Mehmet Fatih Birgül, Dr. Ahmet Süruri’nin katılımlarıyla yapılacak. Katılımcılar Paşa’nın düşüncesi hakkında tespitler, sorunlar, Paşa’ya eleştiriler, onun milliyet, din ve yabancılaşma algıları üzerinde duracaklardır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı