RESİMSANATTAN

ÖZLEM KALKAN ERENUS’UN ESERİ ENDONEZYA’DA SERGİLENİYOR

6 kıtadan 100 ülke ve 100 sanatçının eserlerini bir araya getiren “CULTURAL IMPRESSIONS / KÜLTÜREL İZLENİMLER” adlı kıtalararası resim sergisi, yolculuğuna Endonezya’dan başladı.

Inter-Art Sanat Vakfı’nın organize ettiği gezici sergi, ilk durağı olan Yogyakarta kentinde, Endonezyalı Sanatçı Valentinus Rommy Iskandar‘ın yönettiği OK Galeri‘de 6-12 Eylül 2019 tarihleri arasında izlenime sunuluyor.

1996 yılında Romanya’nın Aiud kentinde kurulan ve dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlediği güncel sanat etkinlikleriyle dikkat çeken Inter-Art Sanat Vakfı’nın koleksiyonundan seçilen eserler arasında, Türkiye’yi temsilen Özlem Kalkan Erenus’un da bir çalışması yer alıyor.

6 Eylül 2019 Cuma günü hükümet ve yerel yönetim temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreninde geleneksel müzik ve dans gösterilerine de yer verilirken, 100 ülkeden 100 sanatçının farklı izlenimleriyle hayat bulan eserler, medya mensuplarının ve sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Serginin küratörlüğünü de üstlenen, Inter-Art Sanat Vakfı Başkanı, Stefan Balog, yaptığı açılış konuşmasında projeyi şöyle tanıttı: “Sanatsal bir yolculuk olmasını hedeflediğimiz bu sergiyi önümüzdeki yıllarda mümkün olduğunca çok ülkeye götürmek istiyoruz. Inter-Art Sanat Vakfı’nın geçmiş yıllarda düzenlediği projelerin katılımcıları arasından, her ülkeyi temsilen birer sanatçı seçtik. Sergiyi adlandırırken Kültürel İzlenimler başlığını önerdim, çünkü bana göre her sanatçı, kendi sanatı ve kendi kültürü aracılığıyla, ait olduğu etnik kimliğin içten bir yansımasını ifade ediyor. Birbirine eklenerek çok çeşitli duygu, anı ve izlenimlerin farklı bir karışımını sunan bu serginin, 100 sanatçının imzaladığı ortaklaşa bir sanat yapıtı, devasa bir yap-boz olduğuna inanıyorum. Inter-Art Sanat Vakfı bir kez daha, sanat vasıtasıyla; tüm sınırların ve anlaşmazlıkların bertaraf olduğunu ve tüm kıtaların milletleri arasında birlikte var olma anlayışının sürdürülebilirliğini göstermektedir.”

Sanatçı Özlem Kalkan Erenus da bu kıtalararası serginin 2020 yılında İstanbul’a getirileceğini belirtti.

Fotoğraflar: Priyo Panenggak Pamor

Başa dön tuşu