SANATTAN

Pesimo, Mural Projesi İçin İstanbul’a Geldi

Tarihi Karaköy semtinin sofistike oteli Root Karaköy, dünyaca ünlü Perulu sanatçı Pesimo’yu İstanbul’a getirerek kentin duvarlarında kültürleri buluşturmaya hazırlanıyor.

Tarihi Karaköy semtinin sofistike oteli Root Karaköy, dış cephesine uygulatacağı duvar sanatı projesi için ünlü sanatçı Pesimo’yu İstanbul’da ağırlıyor. Büyüleyici İstanbul şehir ve Boğaz manzarasına hâkim konumuyla dikkat çeken Root Karaköy, tramvay yoluna bakan duvarını Pesimo’nun yaratıcı sanatıyla buluşturuyor.

1998’den beri şehrinin duvarları üzerinde çalışan, Peru şehir sanatının en önemli sanatçılarından bir olan Pesimo, Root Karaköy işbirliği için ilk kez İstanbul’a geldi. Pesimo, Mayıs ayı boyunca Root Hotel’de kalarak Root, Karaköy ve İstanbul’dan aldığı ilhamla kendi mitolojisini geliştirerek “görünmeyenleri doğayla uyumlu güçlere” dönüştürecek.

Pesimo’yu İstanbul’a getiren Root Karaköy’ün sahibi Barış Erdoğdu, projeyle ilgili olarak “Duvar resimlerinin tüm dünyada insanlığa ait ortak bir dil oluşturduğuna inanıyoruz. Otelimiz de sanat ve kültürü odağına alarak, İstanbul’u ziyarete gelen misafirlere hizmet veriyor. İlk projemiz, ünlü Güney Amerikalı sanatçı Pesimo’yu İstanbul’a getirerek şehirde kalıcı bir eser bırakmak olacak. Bu yaratıcı işbirliği için heyecanlıyız.” dedi.

Bu özel proje için Lima’dan İstanbul’a gelen 1983 doğumlu sanatçı Pesimo ise daha önce dünyanın pek çok şehrinde yaratıcı işler yaptığını ancak ilk kez kültürlerin buluştuğu İstanbul’da bir eser yaratacağını söyledi. Pesimo sanatında ilhamını, barıştan ve hepimizin birbirine bağlı olduğu anlayışından alıyor.

Pesimo Hakkında

PÉSIMO adıyla tanınan Edwin Higuchi Fernánde, 1983 doğumlu. 1998’den beri şehrinin duvarları üzerinde çalışan ve Peru şehir sanatının en önemli sanatçılarından biri olan Pesimo, 2001 yılında National School of Fine Arts’ta eğitim aldı. Aynı zamanda Perulu galeri camiasına girmeyi başaran ilk şehir sanatçılarından biri oldu. Galerideki konumu ve çalışma azmiyle kendini Latin Amerika şehir sanatının önemli bir referansı olarak konumlandırarak; Fransa, İspanya, Almanya, Hollanda, Avusturya, Japonya, Arjantin, Brezilya, Şili, Ekvador, Kolombiya, Meksika ve ABD gibi ülkelerdeki çeşitli festival ve etkinliklerde yer aldı. Peru-Japon kökenleri ve sokakla olan daimi ilişkisi; işine ve gündelik hayatın düşsel olanla uzlaştığı bir dünyadan karakterler gördüğümüz figüratif nitelikteki duvar çalışmalarına güçlü bir ilham oldu. Çalışmaları bugün, uluslararası ve ulusal düzeyde tanınıyor.

Root Karaköy Hakkında

Müzik, kültür ve sanatın buluştuğu Root Bodrum’la görkemli bir çıkış yapan Root Hotels, İstanbul Karaköy’de açılan yeni oteliyle misafirlerini karşılıyor. Circle Group Global bünyesinde yer alan Root Karaköy, Necati Bey Caddesi’nde, İstanbul’da konaklamak isteyenlere kapılarını açıyor. Büyüleyici bir İstanbul şehir ve Boğaz manzarasına hâkim konumuyla Root Karaköy, sıcak bir karşılama sağlayan lobisi, devasa cam pencereden ışığı içeri alan yüksek tavanıyla konuklarını otele giriş anında büyülüyor. Şöminesi ve ahşap tavanıyla dikkat çeken karşılıklı iki oda, lobideki taze çiçeklerin sağında ve solunda konforlu alanlar sunuyor. İstanbul Modern Sanat Galerisi, Galataport, Tarihi Galata Kulesi’ne yürüme mesafesinde yer alan otel, “sanat, kültür, komünite” mottosunu sahipleniyor. Ödüllü mimar ve sanatçı Sami Savatlı tarafından tasarlanan otelin sofistike lobisi, Türk ve Avrupalı ziyaretçilerini ağırlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu