ETKİNLİKLER

Piramid Sanat Resim Sergisi – Tülin Onat ‘OYUN BİTTİ! Bir Gezi Tanıklığı’

Tülin Onat’ın yeni serisinden oluşan kişisel sergisi, 12 Eylül Salı günü Piramid Sanat’ta açılıyor.

Gezi Direnişi başladığı ilk günden itibaren milyonlarca insanın hayatı sonsuza dek değiştirdi. Taksim Gezi Parkı‘nda başlayarak tüm ülkeye yayılan ve izleri günümüzde hala devam eden direniş, yakın Türkiye tarihinin en önemli olaylarından biri olmasının yanı sıra, dünya tarihinde de eşine az rastlanır bir kitlesel protesto olma özelliğini taşıyor.

Protestolar sırasında Gezi’de ve meydanda bizzat bulunmuş isimlerden biri olan Tülin Onat, 2013 yılından itibaren yaşadıklarını ve o dönemdeki tanıklığını OYUN BİTTİ! Bir Gezi Tanıklığı sergisi ile izleyiciyle buluşturuyor. Küratörlüğünü Sinan Eren Erk‘in üstlendiği sergi, Tülin Onat’ın gözünden öncesi ve sonrasıyla, sürece dair yeni bir okumaya imkan veriyor.

Onat’ın, hem içerik, hem de teknik olarak seneler üzerinden oluşturduğu resimlerinden çok farklı ve yeni bir çıkışını göreceğiniz sergi, 29 Ekim 2017 tarihine kadar Piramid Sanat‘ta izlenebilir.

Açılış: 12 Eylül 2017, Salı 18:00-21:00

“Sanatçı, kişisel tarihindeki bu önemli yol ayrımında yalnızca bireysel değil, aynı zamanda toplumsal bir nefes alma alanı yaratır ve ardından bu alanın nasıl giderek küçüldüğünü ve nefes almanın nasıl giderek daha da zorlaştığını tuvaller üzerinden izleyicisine sunar. Böylece resmin alışılagelmiş algısını kırarak izleyicinin kendi kapana kısılmışlığını, çaresizliğini ve telaşını ona geri yansıtır. Orada sanatı, umudun hala var olduğunu göstermek adına Pandora’nın kutusu gibi kullanır. Çünkü “ölümü gösterip vereme razı eden” bir düzenin karşısında durmanın en etkili yolu budur.”
–Sinan Eren Erk

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı