ETKİNLİKLER

RAMART Deneyim Aktarımları Platformu Sergi ve Söyleşiler Programı

MERCAN DEDE 6 MAYIS’TA, DEVRİM ERBİL 8 MAYIS’TA RAMART PLATFORM’DA SERGİ ZİYARETÇİLERİ İLE BULUŞUYOR.

Sanata yeni bir bakış açısı ile ilk olarak gerçekleştirilecek ‘RAMART PLATFORM’ geçmişin bilinciyle sanatta günceli yakalamak adına 22 ülkeden, farklı disiplin ve jenerasyondan 99 sanatçıyı 5-12 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi‘nde bir araya getiriyor.

Sergi; söyleşiler, Deneyim Aktarım Platformu ve Performans Platformu kapsamında  ziyaretçileri sanatçılarla buluşturuyor. Sergi kapsamında gerçekleştirilen söyleşiler dizisi Deneyim Aktarım Platformunun ilki 6 Mayıs Pazartesi akşamı, saat 17:00’da Mercan Dede’yi ağırlayacak. Türk ve İslam Eserleri Müzesi Hipodrom’da gerçekleşecek söyleşide; sanatı yaşamından ayrı bir kategori olarak görmeyen Mercan Dede, hem müzik hem de görsel sanatlar alanındaki eserlerini anlatacak.

Deneyim Aktarımları Platformu 7 Mayıs Salı akşamı, saat 17:00’de de Hikmet Barutçugil ile Reza Hemattirad’ı sanat sohbetlerinde sergi ziyaretçileriyle buluşturacak. Barutçugil ve Hemattirad söyleşide Ebrunun Dinamizmini yorumlayacak.

Devrim Erbil de 8 Mayıs Çarşamba akşamı, saat 17:00’da, Türk ve İslam Eserleri Müzesi Hipodrom’da Deneyim Aktarımları Platformu’nun konuğu olarak izlerini sürdüğü kültürün ve sanatının üzerine deneyimlerini paylaşacak.

Deneyim Aktarım Platformu, 9 ve 10 Mayıs’ta da sergiye katılan sanatçıların katılımları ile sürecek.

Aynı zamanda 6-10 Mayıs tarihleri arasında açık alanda ziyaretçilerle buluşacak olan Performans Platformu da Lübnanlı sanatçı Ghaleb Hawila, İranlı sanatçılar Seba Jaferi ve Bahman Panahi, Özbekistanlı sanatçı Jahongir Ashurov ve Türk sanatçı Abdulvahap Ertekin’i ağırlayacak.

Ana Görsel: Sanatçı Kadir Akyol

 RAMART DENEYİM AKTARIMLARI PLATFORMU 
106 Mayıs 2019 Pazartesi17.00/18.30ARKIN ILICALI (MERCAN DEDE)YAŞAM SANATI /  THE ART OF LIFE
Sanatı yaşamdan ayrı bir kategori olarak görmeyen   Mercan Dede’nin hem müzik hem de görsel sanatlar alanındaki eserleri  sanatçının hayatının doğal ve samimi bir yansıması olarak bizlerle buluşuyor .
207 Mayıs 2019 Salı17.00 / 18.30HİKMET BARUTÇUGİL & REZA HEMMATİRADEBRU’NUN DİNAMİZMİ / EBRU’S DYNAMİSM
Hikmet Barutçugil, Geleneksel sanatlarımızın yeni bir dinamizme kavuşturulması gereğine inanan sanatçı, ebruyu her zaman bir bilim dalı gibi görüp, geliştirmeyi hedeflemiştir. 70′li yıllarda çok az kişinin ilgi gösterdiği bu sanatı yaşatmak için yaşamanın gereğine inandığından, günlük kullanım araçlarından iç mimaride kullanılan malzemelere kadar birçok ürün üzerinde uygulayarak geliştirmiştir. Hikmet Barutçugil ve Reza Hemmatirad Ebru sanatının dinamizmini katılımcılar ile paylaşacaklar.
308 Mayıs 2019 Çarşamba17.00 / 18.30PROF.DEVRİM ERBİLÇAĞDAŞIN İÇİNDEKİ GELENEKSEL RUH /
Geleneksel Türk ve Doğu sanatları ile Batı resim geleneğini ustaca harmanlayan Prof. Devrim Erbil’in  İzlerini sürdüğü kültürün ve sanatının üzerine deneyimleri üzerine paylaşımlarda bulunacaktır.
409 Mayıs 2019 Perşembe17.00 / 18.30AHMET NEJAT (iran) & CHUANYİ LEİ (çin)FARKLI KÜLTÜRDE YAŞAMAK VE ÜRETMEK
(ÇİFT KÜLTÜRLÜ SANAT) İranlı Sanatçı Ahmet Nejat ve Çinli Sanatçı Chuanyi Lei, uzlaşma ortamında oluşan  Kültürel normlar ve ortak kültür bilinci ile süren kültürlerarası  multi disiplin üretimlerin bütünlüğü üzerine zamansal  deneyimlerini   katılımcılar ile paylaşacaktırlar.
510 Mayıs 2019 Cuma17.00 / 18.30KADİR AKYOL &
TOYGUN TUNCER
GENÇ SANAT VE GENÇ KOLLESKİYONER  Genç Sanatçı Kadir Akyol ile Genç sanatçılara destek veren, genç kolleksiyoner Toygun Tuncer’in genç sanat ve genç sanata yatırım yapmanın önemini katılımcılar ile paylaşacaklardır.
  

 

 RAMART PERFORMANS  
.106 Mayıs 2019 Pazartesi14.00 / 15.00GHALEB HAWİLA / LÜBNANUluslararası platformlarda, iç ve dış kamusal alanlarda
büyük boyutta eserler üreten Lübnanlı genç sanatçı Ghaleb Hawila’nın RESİMSEL KALİGRAFİ PERFORMANSI
Türk ve İslam Eserleri Müze Bahçesi
.207 Mayıs 2019 Salı14.00 / 15.00BAHMAN PANAHİ / İRANFransa da yaşamını sürdüren İranlı müzisyen ve hattat Bahman Panahi iki farklı sanat disiplinin bir bütünlük içinde üretim sürecini göstereceği MUSICALLIGRAPHY ”Kaligrafinin Ritmi” performansı (İNGİLİZCE sunum)Türk ve İslam Eserleri Müze Bahçesi
.308 Mayıs 2019 Çarşamba14.00 / 15.00JAHONGİR ASHUROV  /
ÖZBEKİSTAN
Özbek sanatçı Jahongir Ashurov özel suluboya resim tekniği üzerine performans gerçekleştirecektir.Türk ve İslam Eserleri Müze Bahçesi
.409 Mayıs 2019 Perşembe14.00 / 15.00ABDULVAHAP ERTEKİN / TÜRKİYEUluslararsı platformlarda Ebru sanatı üzerine yaptığı eğitim
programları ve etkinlikler ile türk kültür ve santını dünyaya
duyuran genç ebru sanatçısı Abdulvahap Ertekin’nin
performansı.
Türk ve İslam Eserleri Müze Bahçesi
.510 Mayıs 2019 Cuma14.00 / 15.00SEBA JAFERİ / IRANSanat eğitimini Türkiye de alan İranlı genç minyatür sanatçısı
Seba Jefari ”Minyatür de Lavi Tekniği” üzerine bir performans
gerçekleştirecektir.
Türk ve İslam Eserleri Müze Bahçesi

 

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı