ETKİNLİKLERSERGİ

Reyhan Mente, ‘Muamma’ İle İFSAK’ta

Genç sanatçı Reyhan Mente ilk kişisel sergisini İFSAK’ta açıyor.
Küratörlüğünü Altan Bal’ın yaptığı Muamma sergisi, 29 Nisan – 18 Mayıs 2023 tarihleri arasında İFSAK Galeri’de ziyaret edilebilir.

Fotoğraflara nüfuz eden belirsizlik duygusundan ve her izleyicinin bu belirsizliği algılama biçimini simgeleyen Muamma sergisinde Reyhan Mente, siyah beyaz bir fotoğraf dili kullanıyor. Sanatçı Mente “muamma” ve çalışmalarını şu sözlerle açıklıyor: “Belirsizliklerden kaynaklanan iç kargaşa, endişe ve bilinmeyen bir gelecekle yüzleşme korkusu, aslında tükenmez bir ilham kaynağı olarak yaratıcı süreç için bir güç merkezi oldu. Mevcut koleksiyon, bu gerilimi sembolizm ve kavramsal yaklaşımlarla araştırıyor ve yol haritasını aydınlatmak için insan uzuvlarının görsel kadim ifade gücünden yararlanıyor.”

Muamma’da insani duyguların en temelini kaygı ve umut arasındaki hassas dengeyi temsil ettiğini vurgulayan Mente, fotoğraflarının çoğunluğunda merkezine farklı nesneleri alıyor. Sanatçı bununla ilgili olarak “İlk bakışta aksesuar olarak gözükseler de nihayetinde çağrışım gücü olan bu nesneler, aslında birer portre olarak var oluyor.” diyor ve ekliyor: “İnsan deneyiminin özüyle dolu bu nesneler, temsil ettikleri canlılardan ayrılmaz hale gelerek bizlere bütünsel bir okuma sunuyor.”

Reyhan Mente, 'Muamma' İle İFSAK'ta

Bir fotoğrafı dinleme, anlamaya dair yol haritasının “ne gösteriyor?”, “ne anlatıyor?” sorularına verdiğimiz cevaplar olduğunu hatırlatan küratör Altan Bal, bu soruları başlatacak olanın fotoğrafı çeken/elde eden olduğundan bahsediyor. “Reyhan Mente, Muamma sergisini bir fotoğrafçı olarak değil daha çok bir anlatıcı olarak elde ettiği fotoğraflarla ortaya çıkardı.” diyerek sözlerine devam ediyor. Bal, Reyhan Mente’nin çalışmalarına dair ise düşüncelerini şöyle özetliyor: “Göstermenin, taklit etmenin bağımlılık yaratan kolaycılığına kendini kaptırmayan Mente, seçtiği siyah-beyaz karanlık oda ve dijital manipülasyon bileşiminden oluşan kendine has tekniğiyle, seyirciyi gerçekliğin sadece kendisine değil ‘manası’ üzerine de düşünmeye davet ediyor.”

İFSAK
İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No:32
Beyoğlu – İstanbul

Reyhan Mente Hakkında

2000’de İstanbul’da doğdu. Lisede grafik tasarımı ve fotoğrafçılık okudu. 2019’da Marmara Üniversitesi Resim Öğretmenliği bölümüne girdi. Eğitimine devam eden Mente, alanında aktif olarak çalışıyor.
2020 yılında YTÜ Sanat Tasarım Fakültesinde Ufuk Duygun’dan fotoğraf dersleri almaya başladı. Fotoğraf çalışmaları Londra, Belçika ve Amsterdam’da sergilendi. Brezilya ve Oxford merkezli çevrim içi fotoğraf dergilerine yaratım süreci hakkında röportajlar verdi.
2021-2022 yıllarında İFSAK’taki kurum içi çalışmalarda ve Genç İFSAK grubunda gönüllü olarak yer aldı. Kavramsal ve Deneysel Fotoğraf alanlarında üreten sanatçı, çalışmalarına İFSAK bünyesinde devam etmektedir.

Küratör Altan Bal Hakkında

2003 Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü mezunu. Belgesel Fotoğraf projeleri, Fotoğraf albümleri ve belgesel filmler üretti. Uzun süredir fotoğraf atölyeleri yönetiyor, eğitmenlik yapıyor. 2018’den beri küratörlük yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu