SANATTAN

SAHA’dan Balca Ergener ve Dilek Winchester’ın projelerine destek

SAHA, 19 Eylül – 22 Kasım 2020 tarihleri arasındaki Kunsthaus Hamburg’da düzenlenen “The Futureless Memory” başlıklı sergiye yeni projeleriyle davet edilen Balca Ergener ve Dilek Winchester’a eser üretim desteği veriyor.

Kavramsal çerçevesi sanatçı Dilek Winchester tarafından geliştirilen ve Katja Schroeder’in küratörlüğünde düzenlenen “The Futureless Memory” çağdaş sanatçıların sürgünde veya sürgünün etkileri ve yansımalarıyla ortaya çıkan çalışmalarını tarihsel belgelerle bir araya getiriyor. Sergi, global bir bakış açısıyla aidiyet kavramının etkisini ve de bu kavramın güncel bir perspektiften nasıl yeniden değerlendirilebileceğini araştırıyor. Çeşitli kültürel, siyasi ve tarihsel zeminleri yan yana getirmeyi tasarlayan sergi, müşterek sürgün deneyiminin bireysel ifadelerini sunarken aidiyet meselesinin yalnızca sübjektif olarak tanımlanamayacağını, aynı zamanda özel ilişkisel bir bağı da içerdiğini vurguluyor. Sergide yer alan çalışmalarda ele alınan coğrafi bağlantı yolları Hamburg’dan Elgin’e, New York’tan Mexico City’ye, Sofya’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Atina’ya, Hannover’den Lake District’e, Şam’dan Odense’ye, Marburg’dan İstanbul’a uzanıyor.

Katılımcılar: Francis Alÿs, Eda Aslan & Dilşad Aladağ, Khaled Barakeh, Hera Büyüktaşçıyan, Ergin Çavuşoğlu, Nadia Christidi, Balca Ergener, Michaela Melián, Judith Raum, Samara Sallam ve Dilek Winchester

Kunsthaus Hamburg, Deichtorhallen ve Hamburg’un ana tren istasyonu (Hauptbahnhof) arasında bulunan bir güncel sanat merkezidir. Kurum, her yıl 500 metrekarelik eski pazar alanındaki mekânda, güncel görsel sanatlar ve ilgili disiplinlerden eserler sunan beş-sekiz farklı kişisel ve grup sergisine ev sahipliği yapar. Programın ana odağını oluşturan genç sanatçıların projelerinin yanı sıra tarihi ve Hamburg’u ele alan çalışmalar programın bir parçasıdır.

SAHA Derneği
Bir sivil toplum kuruluşu olarak 2011 yılında kurulan SAHA, Türkiye’nin çağdaş sanat üretimini ve uluslararası tanınırlığını artırmak amacıyla kâr amacı gütmeyen uluslararası sanat projelerine karşılıksız destek veriyor. Ayrıca kurduğu uluslararası ortaklıklarla yurtdışındaki misafirlik (residency) programlarına Türkiye’den sanatçı ve küratörlerin katılımını sağlıyor. SAHA’nın 2019 yılında İstanbul’da kurduğu SAHA Studio ise sanatçılara çalışma ortamı ve küratöryel desteğin yanı sıra projeleri için üretim, araştırma ve sunum bütçesi ile çalışmalarını sürdürebilecekleri bir mekân sağlıyor.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı