MÜZİKSANATTANYENİ ÇIKAN ALBÜMLER

‘Samida’nın ‘Alaca’ albümü çıktı!

Geleneksel sazlar ve dünya sazlarının buluştuğu bir müzik anlayışıyla sahne performanslarını şekillendiren topluluk ‘Samida’ 2019 yılında ilk albümleri olan ALACA’yı KALAN MÜZİK şemsiyesi altında müzik severlerin beğenisine sundu.

Gürcü dilinde üç kız kardeş anlamına gelen “SAMİDA”, 2016 yılında Yudum ŞAHİN, Damla ŞAHİN ve Tamara ŞAHİN kardeşler tarafından kurularak müzik yolculuğuna başladı. Gürcü Müziği’nde geleneksel olarak var olan polifonik şarkı söyleme üslubunu yaşatmak ve yeni üretimler ortaya koymak amacıyla oluşturulan SAMİDA, 2017 yılında müzik topluluğuna dönüşerek üretimlerine yeni bir boyut kazandırdı. Topluluk, farklı coğrafyalarda yaşayan halkların müzik üretimlerini kendilerine özgü bir yorum ve düzenleme anlayışıyla seslendiriyor. Polifonik vokal performanslarının yanı sıra enstrüman performanslarını da aynı anlayışla şekillendiren topluluğun müzik direktörlüğünü Ali Kazım AKDAĞ yapıyor.

Farklı müzik disiplinlerinden gelen icracıların bir araya gelmesiyle oluşan ahenk ve renk birlikteliği, ALACA albümünün oluşmasında ilham kaynağı oldu. Yudum Şahin’in panduri, viyolonsel ve vokal performans ile, Damla Şahin’in salamuri, balaban ve vokal performans ile, Tamara Şahin’in keman ve vokal performans ile, Efgan Rende’nin gitar ile, Ali Kazım Akdağ’ın bağlama ailesi ile, baran Aşık’ın balaban ile, Burak Demir’in bas gitar ile, Ersin Killik’in perküsyon ile, İlhan Özgür’ün akordeon ile, Okan Subaş’ın Tulum ve salamuri ile eşlik ettiği topluluğun müzik üretme anlayışı her bir üyesinin birikim ve deneyimlerinden hareketle ortak bir estetik değer oluşturmak olarak özetlenebilir.

Kendine has bir icra ve düzenleme anlayışı oluşturarak geleneksel müziklerin icra ve duyuş özelliklerine yeni bir bakış açısı kazandırmak Samida‘nın en önemli hedeflerinden biridir. Müzik düzenlemeleri akustik enstrümanlar kullanılarak ve sahne performansı esas alınarak yapılandırılmaktadır. Çalışma alanı olarak belirlenen geleneksel müziklerin etkileyici estetik derinliği ve kültürel alt yapısı topluluğun çalışmalarını bu alan üzerinde yoğunlaştırmasına sebep olmuştur.

Bu albüme KitapDeverimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/ozel-hediyelik-urunler/album/alaca-samida/
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı