ETKİNLİKLER

Sanatçı Fırat Neziroğlu Dünya’ya Göbeklitepe’den Seslendi

Bilişim Vadisi Tarafından Düzenlenen “İtalyan Tasarım Günlerinde” konuştu

Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi tarafından 29 Haziran ve 8 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen İtalyan Tasarım Günleri kapsamında yapılan web tabanlı seminerlerde dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu Göbeklitepe’den yaptığı yayınla ülkemizi temsil etti.

İtalyan Tasarım Günleri,”Made in Italy için Sürdürülebilir Yeni Bir Başlangıca Yönelik Zorluklar” temasıyla gerçekleştirilirdi. Bu kapsamda yapılan pek çok canlı yayın ülkemizin ikonik alanları olan Göbeklitepe, Galata Kulesi, İstanbul Boğazı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi rıhtımı gibi özel alanlarda gerçekleştirildi.

İtalya Başkonsolosluğu tarafından organize edilen ve Bilişim Vadisi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2021 İtalyan Tasarım Günü’nün Küratörü, dünyaca Ünlü Mimar ve Küratör Profesör Luca Molinari ve Bilişim Vadisi Uluslararası Tasarım Merkezi Direktörü Dr. Pınar Sipahi tarafından tasarımın ifade edildiği her alanda Türkiye ve İtalya arasındaki etkileşimi artırmayı ve iş birliklerini teşvik etmeyi amaçlıyor ve eş zamanlı 114 ülkede gerçekleştiriliyor.

Yen” koleksiyonu ile Newyork Fashion Week’te Anadolu’nun en özel motiflerini dünyaya taşıyan ve dünyada portre dokuyan nadir dokuma sanatçıları arasında yer alan Fırat Neziroğlu ile 8 Temmuz’da yapılan çok özel oturumda “İnsanlığın Sıfır Noktasından” yapılan yayınla Anadolu motiflerinin geçmişi ve dünya ile buluştuğu kültürel noktalar değerlendirildi. Konu ile ilgili bilgi aldığımız sanatçı Fırat NeziroğluDokuma kültürünün evrensel dilini, dünya tarihinin yeniden yazıldığı bu alanda anlatmak, burada izleyicilere dokuma yaparak, dünyaya seslenmek onur verici. Dünyadaki motiflerin Anadolu ile ortak izdüşümle bambaşka boyutlara taşınabileceğine yürekten inanıyorum. Göbeklitepeden dünyaya seslenirken, üzerimde taşıdığım; Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’nın ve Kalkınma Ajansının desteklediği özel proje ile gerçekleşen Şile Bezini dünyaya taşıyacak ZEN koleksiyonunun en özel parçası ile bu toprakların farklı değerlerini ortaya koyduğuma yürekten inanıyorum. Dünyada moda ve sanat alanında daha çok söz sahibi olmamız bu tarz organizasyonlara entegrasyonumuz ile mümkün. Bu vesile ile bir kez daha Bilişim Vadisi’ne ve emeği geçen tüm değerli ekibe teşekkür ediyorum” dedi.

İtalyan Tasarım Günü’’ (Italian Design Day) 2014 yılından bu yana İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı tarafından organize edilen bir inisyatif olup, “Made in Italy” ve “İtalyan yaşam tarzı’nın” en sembolik sektörlerinden birine aynı anda tam bir gün ayıran dünyada 100’den fazla diplomatik temsilcilik ve Konsolosluğu kapsamaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı