ETKİNLİKLER

Sergi: Refik Yurtsever / “Güneş Tutulması:Aydınlık ve Karanlık”

Ressam Refik Yurtsever’in eserleri, “Güneş Tutulması:Aydınlık ve Karanlık” temasıyla Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde sergilenecek.

“Güneş Tutulması: Aydınlık ve Karanlık” Refik Yurtsever Kişisel Sergisi; 30 Eylül – 11 Ekim 2015 tarihleri arasında, Pazartesi hariç günlerde 11.00-18.00 saatlerinde ziyarete açık olacak.
Serginin açılışı 30 Eylül Çarşamba günü 18.00 – 20.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Refik Yurtsever Kimdir?

1957 yılında Diyarbakır’da doğdu. 70’li yılların ilk yarısında, eğitimine devam ettiği Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’nde resme olan ilgisi ve yağlıboya çalışmaları dikkat çekti. 76-83 yılları arasında Ankara’da hocası Mükremin Mungan’dan resim, heykel ve vitray konusunda teorik ve uygulamalı eğitimler aldı. 1978’de, yetenek sınavını kazanarak İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Okulun ilk yılında temel sanat eğitimini, Özer Kabaş, Saim Bugay, Seyit Bozdoğan ve diğer değerli hocalardan aldı. Öğreniminin sonraki yıllarında iç mimari eğitimi almasına rağmen, akademinin atölyelerinde resim çalışmalarına devam etti. 1983 yılında, eserleri özel koleksiyonlardan alınarak Fransa büyükelçiliğince düzenlenen “La Peinture en Turquie” sergisinde ve katalogunda yer aldı. Bu yıllarda değişik karma sergilere de katılan sanatçı, 1985 yılında akademinin Mimarlık Fakültesi İçmimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Ekonomik ve sosyal nedenlerle daha sonraları uzun yıllar yurt dışında inşaat projelerinde mimarlık yaptı. Aynı zamanda resim çalışmalarına devam etti. Türkiye’ye dönünce Anadolu Hisarı’nda kendi atölyesini açtı. Özel koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı, bugüne kadar birçok kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı