KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Ses Ve Nefes’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Seramik sanatçısı Pınar Baklan’nın kişisel sergisi “Ses ve Nefes”, Merdiven Art Space’de 16 Kasım tarihinde izleyicisi ile buluştu.

Sergi, sanatçının akademisyenlikten istifası ile başlayan süreçte kentten köye göç ederek yeni yaşam hikayesindeki deneyim, tecrübe ve duygularının ve iki buçuk yıllık yoğun bir çalışma sürecinin ardından ortaya çıktı. Pınar Baklan, endişe, umut, inanç ve cinsellik gibi duyguları diyalog, doğa ve kadın formlarından yararlanarak figüratif nesneler haline getirdi.

Her bir eserin kendine has bir metafor oluşturan isim ve içeriksel anekdotları, figür ile duygu arasında bir ironi yapıp izleyicide tebessüm yaratıyor.

Baklan’ın ifadesi ile;

“Ses ve Nefes” dördüncü kişisel sergim ve tamamen bağımsız bir sanatçı olarak yaptığım ilk sergi. İstifa ve göç ile başlayan iki buçuk senelik yeni hayatımın ilk güncesi.
Pek çok duygumu özgürce ifade ettiğim yeni işlerimden oluşuyor. Yaşamama, ilk kez akademik bir kuruma bağlı olmadan, yalnızca sanatsal işlerimizle idame ettirdiğim, benim için risk ve heyecanın bir arada olduğu ilklerin ve yeni sürecin yansıması.
Öylesine kişisel, endişe umut ve inanç yüklü.”

Sanatçı binlerce yıllık  malzeme olan kili şekillendirerek kalbini, ruhunu ve düşüncelerini aktarıp eserleri vasıtası ile yeniden hayat verdiğini gözlemlemekteyiz.

Üretim ve anlam bakımından değerlendirdiğimizde, kusursuz formdaki figüratif işler pek çok duygunun içsel ve niteliksel boyutunu bizlere anlatmakta.

Pınar Baklan, “Ses ve Nefes’te kendi ifade diliyle sanatseverlere şöyle sesleniyor:

“Yalnızca ve birlikte, tamamlanan ve bütünleyenler…
İki vücut, bir nefes, tek ve çok ses olanlar…
Fısıldayarak haykıralar…
Nefes alan ve bir diğerine nefes olanlar…
Işığı üstünde, aydınlatıp ışıtanlar…
Duyulmaz bir ses, usul bir nefes verem pişmiş toprak figürlerdir bu sergidekiler…
Bana ve bize dair…
Neşe, acı, kaygı, umut, özlem ve niyetle tüm duygularımı açtığım bir günlük gibi…
Sesini ilk kez duyup nefesini tanımaya çalıştığım bilinçaltımın üç boyutlu yansımaları gibi…
Kendimi anlama süreci içinde tanıştığım, yeni hikayemin karakterleri, her biri kendi tınısı olan sessiz enstrümanlar gibi…”

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Not: Sergi, 26 Aralık 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu