SANATTANSİNEMA

‘Tarık Akan’ aramızdan ayrılışının ikinci yılında anıldı.

Yeşilçam’ın unutulmaz sanatçısı Tarık Akan aramızdan ayrılışının ikinci yılında bir dizi etkinlikle anıldı.

Sanatçı kişiliği dışında mücadeleci kimliği, toplumsal konulara olan duyarlılığı ve eğitimci yanı da olan Tarık Akan‘ın kurucusu olduğu TAŞ KOLEJ mezunları hem klasikleşen mezunlar günü için bir araya geldi hem de Tarık Akan’ı andılar. Okulda düzenlenen mezunlar gününe Tarık Akan’ın ailesi ve Melike Demirağ katıldı. Okulda Tarık Akan’ın ilk mezunlar gününde yaptığı konuşma izletildi. Başarılı öğrencilere plaketleri verildi. Yapılan törenin ardından mezunlar, Tarık Akan’ın ailesi ve sevenleri topluma Tarık Akan’ın Bakırköy’de bulunan mezarına hareket ettiler.

Tarık Akan Taş Koleji ilk mezunları tören konuşması 

Tarık Akan’ın mezarı başında yapılan anmaya Taş Koleji ailesi, Tarık Akan’ın ailesi, sanatçı dostları ve sevenleri katıldı. Oğlu Barış Üregül, Sanatçı Rutkay Aziz, Sanatçı Cihat Tamer, Taş Koleji Okul Müdürü Ali Akdoğan, DİSK eski Başkanı Rıdvan Budak, Tarık Akan’ın sıkı dostu olan Zeki İrfanoğlu birer konuşma yaptılar.

Konuşmacılar, Tarık Akan’ın sanatçı kişiliği, aydınlanma değerlerine bağlılığı ve bu değerleri korumak adına yaptıklarını anlattılar. Tarık Akan’ın eğitime ve Atatürk değerlerine verdiği önem üzerinde durdular. Konuşmalar sonrasında sevenleri Tarık Akan’ın mezarına kırmızı karanfil bıraktılar.

Tarık Akan için Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı‘nda da bir anma etkinliği yapıldı. Umur Bugay ve Özcan Arca bir konuşma yaptı. Tarık Akan’ın yönetmenliğini yaptığı belgeselin gösterimi yapıldı. TÜRVAK‘ın düzenlediği Tarık Akan film afişlerinden hazırlanan sergi açılışı yapıldı. Sergi 16 Ekim’e kadar açık olacak.

Tarık Akan için son anma etkinliği, Bakırköy Belediyesi tarafından Bakırköy Sanatçılar Parkı ve Spor Kompleksi’nde “Sev Kardeşim” filmi gösterimi ile yapıldı. Film gösterimine yüzlerce vatandaş katıldı.

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş 

Başa dön tuşu