ETKİNLİKLERSERGİ

Tayfun Pirselimoğlu, ‘Tuhaf Zamanlar’ İle Istanbul Concept Gallery’de

Film yönetmeni, yazar ve ressam Tayfun Pirselimoğlu’nun “Tuhaf Zamanlar” adlı kişisel sergisi Istanbul Concept Gallery’de başlıyor.

Istanbul Concept Gallery, her yıl Nisan ayında, hem sinema hem plastik sanatlar alanında eserler veren çok yönlü sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Bu çok yönlü sanatçılardan biri olan Tayfun Pirselimoğlu‘nun kişisel sergisi “Tuhaf Zamanlar”, bu geleneğe uygun olarak yine bir Nisan buluşmasında ziyaretçilere açılıyor. Pirselimoğlu kendine özgü hiciv anlayışıyla gerçekleştirdiği eserlerinde farklı teknikler kullanıyor.

Sanatçı sergiye adını veren Tuhaf Zamanlar kavramını ise şöyle tanımlıyor:

“Her şeyin birbirinin içine girdiği, her şeyin birbirinin içinden çıktığı, olabilecek her ihtimalden daha fazla ihtimalin olduğu, hiçbir ihtimalin olmadığı, herkesin başkası olduğu, her başkasının kendisi olduğu hem bu anı hem başka anı yaşadığımız tuhaf zamanlar bunlar…”

Açılışı 17 Nisan 2024 Çarşamba saat 19:00-21:00 arasında gerçekleştirilecek olan sergi, 16 Mayıs’a kadar, Tomtom Mah., Nur-u Ziya Sok., No:27 adresinde bulunan Istanbul Concept Gallery’de izlenebilir.

Tayfun Pirselimoğlu Kimdir?

Trabzon’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra güzel sanatlar alanında eğitim almak üzere Viyana’ya gitti. Hochschule für Angewandte Kunst’ta Viyana fantastik gerçekçilik okulunun en önemli temsilcilerinden olan Prof. Wolfgang Hutter’in atölyesine katıldı. Ayrıca Prof. Sigi Schenk ile gravür çalışmaları yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında birçok sergiler açtı, ortak sergilere katıldı, desenleri çeşitli dergilerde yayımlandı. Kuruluşunda yer aldığı bağımsız bir inisiyatif olan Akademie Genius’ta eğitimler ve atölye çalışmaları yürüttü. Sinema kariyerine senarist olarak başlayan Pirselimoğlu yönetmen olarak ilk kısa filmi Dayım’ı 1999’da, Il Silenzio e d’Oro’yu (Sükut Altındır) 2002’de çekmiştir. İlk uzun metrajlı filmi Türkiye-Almanya ortak yapımı Hiçbiryerde’yi 2002 yılında yazıp yönetmiştir. İlk uzun metrajlı filmi Hiçbiryerde’den sonra yönetmen, senarist ve yapımcılığını üstlendiği ‘vicdan ve ölüm’ temalı üçlemesi olan, Rıza (2007), Pus (2009 Türkiye-Yunanistan ortak yapımı) ve Saç (2010 Türkiye-Yunanistan ortak yapımlı) filmleriyle Berlinale Forum, Locarno, Rotterdam, İstanbul Film Festivali gibi birçok festival tarafından seçilmiş ve ödüller almıştır. Pirselimoğlu, Ben O Değilim (2013), Yol Kenarı (2017) ve Kerr (2021) filmleriyle yine birçok ulusal ve uluslararası festival tarafından ödüle layık görülmüştür. Kerr, 95. Akademi Ödülleri En İyi Uluslararası Film dalında Türkiye’den aday gösterilmiştir. Son filmi İdea’nın çekimleri tamamlanmıştır. Altı roman ve üç hikâye kitabının yazarı olan Pirselimoğlu’nun üçüncü romanı Malihulya Yunanca’ya çevirilerek basılmıştır.

SERGİLER:

 • Kerr, Nisan 2022, Istanbul Concept Gallery
 • Yabancının Şiiri, 2019-2021, İstanbul-İzmir-Viyana / Avusturya Kültür Ofisi Galerisi (Sinan Gültekin, Özcan Uzkur, Karin Mairitsch’le), Avusturya Kültür Ofisi, İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi
 • Kâğıt (İŞLER) Karma Sergisi, 2019, Pilevneli Sanat Galerisi
 • Solo, 2015, Art Gallery, Pesaro/İtalya
 • Solo, 2013, Milli Reasürans Galerisi, İstanbul/Türkiye
 • Greek Film Archive Gallery, 2012, Atina/Yunanistan
 • Solo, 2011, Atlas Galerisi, Ankara/Türkiye
 • Solo, 2007, Atlas Galerisi, Ankara/Türkiye
 • Solo, 2005, Milli Reasürans Galerisi, İstanbul/Türkiye
 • Raatus Gallery, 1999, Tallinn/Estonya (Sinan Gültekin’le)
 • Osiris Gallery, 1998, Budapeşte/Macaristan (Sinan Gültekin’le)
 • AAI Galerie Karl Storbl, 1996, Viyana/Avusturya (Sinan Gültekin’le)
 • Solo, 1993, Taksim Sanat Galerisi, İstanbul/Türkiye
 • Solo, 1992, Vakko Beyoğlu Sanat Galerisi, İstanbul/Türkiye
 • Atelier 52, 1990, Viyana/Avusturya
 • Galerie Galata, 1988, Viyana/Avusturya

Motivasyonunuzu Artırmaya Yardımcı 5 Harika İpucu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu