HEYKELSANATTAN

‘Tuba Ağacı’ Dibeklihan’da!

Seramik sanatçısı Tuba Önder Demircioğlu’nun yeni koleksiyonu “Koku”nun da dahil olduğu, beş farklı koleksiyonun yeni eserleri ‘Tuba Ağacı-Hafıza’ başlıklı on ikinci kişisel sergisinde Bodrum Dibeklihan’da yer alan Erdinç Bakla Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sanatçı Tuba Önder Demircioğlu, malzememin, kilin verdiği imkanları, oldukça üst teknik ve ısılarda zorlayarak ve derin düşünsel çalışmalar ile ürettiği heykelleri sanatseverlerin beğenisine sundu.

Dans Edenler Koleksiyonu _ Cupid_ 36x30x30cm. Artistik elle şekillendirme, porselen, elektrikli pişirim 1300’C 2019

Ürettiği eserlerin yarattığı duygu ve algıların izleyiciye de geçmesini ve aynı heyecanı yaratmasını amaçladığını belirten Demircioğlu, sergi ile ilgili şunları söyledi: ”İnsan, hem nesneler, hem de duyular dünyasında varolur. Bu da aynı zamanda gerçeklik ve algılar dünyası anlamına gelir. Tarihin başlangıçından beri, ona ait olan her şey yaşamını şekillendirmiştir. Sanatın uğraşı da tam olarak budur. Değerler ise sanatçı için bir araştırma ve uygulama alanıdır. Evren ve insan sürekli sorgulama, gelişim, hesaplaşma ve döngü halinde süregelmiştir. Gelişen her yeni dönem, bir öncekinin bilgisini etik bakımdan iyi yada kötü, sanatsal açıdan güzel ya da çirkin olarak değerlendirmiştir. Tüm bu bilgiler, olaylar, idealar, nesneler, duyular, yapıp ettiklerimiz ve biriktirdiklerimiz olarak bir hafıza oluşturmuşlardır.
Tuba Ağacı “Hafıza”da, duyuları irdelemek, hafızaları tazelemek, yaşanmışlıkları, bağları ve biriktirdiklerimizi barındıran farklı koleksiyonlara ait, özellikle insana dair her şeyi ifade etmeye çalıştığım eserlerimde, zıtlık ve uyum üzerinden sorgulamalar izlenmektedir. Yakalamaya çalıştığım denge, aslında zıtlıklardan varolmuştur. Formlardaki, renklerdeki, miktarlardaki zıtlıklar, insan yaşamında olduğu gibi eserlerimde de asıl söz sahipleri olmuşlardır. Aynı yaşadıklarımızın ve biriktirdiklerimizin oluşturduğu hafıza gibi.”

Dans Edenler Koleksiyonu _Vesta_ 42x25x27cm Artistik elle şekillendirme, pinching tekniği, porselen, elektrikli pişirim, 1300’C

Sanat yazarı Abdülkadir Günyaz‘ın da ‘Tuba Önder Demircioğlu’nun bu güzel sergideki seramik yaratısını, onun o ruhsal ve biçimsel coşkusunun toprak, su ve ateşle ve tabii büyük bir yetenekle, aşkla tezahürüdür diyebiliriz.’ şeklinde ifade ettiği bu sergiyi 18 Temmuz 2019 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü
Yakaköy Çilek Caddesi No.46/2
Ortakent, Bodrum / Muğla

Rüzgarla Gelen Koleksiyonu-_Minerva_41x32x27 cm Artistik elle şekillendirme, renkli kil,stoneware, stamped,sırlı, elektrikli pişirim,1300’C
Savaşçılar Koleksiyonu _Aklımda Kalanlar_15x16x20cm Artistik elle şekillendirme, stoneware, elektrikli pişirim, 1150’C,
Koku Koleksiyonu _İzler_ 44x81x11cm Artistik şekillendirme, plaka tekniği, yüzey indirme epoxy 1250’C
Kökler Koleksiyonu_Hayat-III-II-I_
Tuba Ağacı Koku Koleksiyonu
Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı