ETKİNLİKLERSERGİ

Türk Sanatçı Deniz Beşer Viyana’da Sergi Açıyor

Wohlmut, Deniz Beşer`in Avusturya`daki ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.
Son dönem resim, çizim, video ve fanzin çalışmalarını sergileyecek olan Beşer, ayrıca galeriyi bir sanat atölyesine dönüştürüyor olacak.

Sergi süresince Deniz Beşer galeride yaşayıp çalışacak, sanat galerisini bir stüdyoya dönüştürerek her gün yeni bir eser üretmeyi hedefleyecek.

Deniz Beşer‘in sergisi, Capturing The Everyday: Work In Progress, şu fikre dayanıyor:

“Galeri sadece sanat eserlerinin sergilendiği bir yer olmayacak, aynı zamanda yaratma, deneysellik ve keşif için bir alan olacak!”

Sergideki eserler, Beşer’in günlük yaşamı yakalama çabasının bir yansıması olarak ziyaretçilerle buluşacak. Üretimiyle gündelik olanı belgeye dönüştürmeye çalışan Beşer, sıklıkla gözden kaçan veya normal karşılanan anları yakalar, onlara anlam ve mizah katmaya çalışır. Eserleri bizi yavaşlamaya, hayatımızın ayrıntılarına dikkat etmeye davet eder.

Galeriyi yaşam ve çalışma alanı dönüştüren Beşer, ziyaretçilerle yaratım sürecini paylaşmayı planlıyor. Capturing The Everyday´de sergilenen eserler sadece tamamlanmış çalışmalar değil, aynı zamanda sanatçı, malzemeleri ve çevresi arasındaki sürekli bir diyalogun sonucudur. Sergi ilerledikçe, eserler biriktikçe, galeri canlı, soluklanan bir organizma haline gelir, sürekli gelişir ve değişir. Deniz Beşer, statik, tamamlanmış bir çalışma oluşturmaktan ziyade, anları fiziksel hafızalara ve onları yeni bir forma dönüştürmeye ilgi duyar. Sanatçı, Aralık 2019’dan bu yana her gün bir eser üretme arzusuyla kendi disiplinini ve üretim olanaklarının sınırlarını keşfetmeye çalışıyor.

Beşer’in sanat pratikleri, resim, fanzin, müzik, video ve hazır nesne arasında bir alanın içerisinde çalışmak olarak tanımlanabilir. Tüm bu medyumlar, genellikle tamamen özerk işler olarak değil, enstalasyon bağlamında sunulur. Post-internet pop kültürünün absürt ürünlerine odaklanan Deniz Beşer, internet fenomenlerini tiye alır ve günlük hayatın sessiz kahramanlarını tasvir eder.

Sergi açılışına deneysel müzik projesi “nal (Ω)” ve “Psychedelic Sounds”ın jam performansları eşlik ediyor olacak. Ayrıca, ziyaretçiler sanat galerisinde var olan müzik enstrümanları ve kendi getirdikleri enstrümanlarıyla jam performansına dahil olabilecekler.

Bu performanslar sonrasında Beşer, 90’lar DJ seti ile kabine geçip herkesi dansa davet edecek.

Deniz Beşer Kimdir?(1986)

Viyana´da yaşayıp çalışan bir görsel sanatçı, küratör ve bağımsız yayıncıdır. Sevilla Üniversitesi‘nde Resim eğitimi aldı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Seramik & Cam Tasarımı Bölümü`nde lisans eğitimini tamamladı. Open Studio Days İstanbul ve Fanzineist Vienna Sanat Kitabı & Fanzin Fuarı‘nın direktörü olan Beşer, ayrıca bağımsız sanat yayını Heyt be! Fanzin`in eş kurucularından biridir.

Deniz Beşer, Avrupa, Asya ve Kanada’da çeşitli projeler gerçekleştirdi ve sergiler açtı; bunlar arasında New Jörg (Viyana) ve Kunsthalle Zürich(İsviçre)deki sergiler yer alır. Çalışmaları Canon Europe, Schwäbisches Tagblatt, The Bridge Magazine tarafından ele alındı, Artribune, renk magazin ve Augustin gibi yayınlarda yer aldı. 2021 yılında Beşer, READ (Goethe-Institut Skopje & Balkan Cooperation Center – LOJA) tarafından Kuzey Makedonya’daki Tetovo’daki sanatçı konaklama programına seçildi.

Aynı zamanda Beşer’in sanat eserleri, Avusturya, Fransa, Almanya, Kırgızistan ve Türkiye’deki özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Çalışmalarının yer aldığı kamu koleksiyonlarından bazıları ise; British Library (İngiltere),Bern Üniversitesi Kütüphanesi (İsviçre), Ocean Side Kütüphanesi (ABD) ve California Üniversitesi (ABD).

Daha fazla bilgi için:

Wohlmut Gallery
Wohlmutstraße 4, A-1020 Viyana, Avusturya
T: +43 660 482 7685

https://wohlmut.org

Türk Sanatçı Deniz Beşer Viyana'da Sergi Açıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu