RESİMSANATTANSİNEMA

Türkiye’nin Ressamlarını Anlatan Filmler

İlber Ortaylı, Devrim Erbil, Sunay Akın, Mercan Dede, Nedim Gürsel, Yalçın Gökçebağ ve Ergin İnan’ı birleştiren filmler!
Türk resim sanatının usta isimlerine ait “Masterclass” filmler, Eylül’den itibaren seyirciyle buluşuyor.

Picus Film, ülke çapında gerçekleştireceği film gösterimleriyle, modern ve çağdaş Türk resminin çok sayıda sanatçısını seyirciyle buluşturuyor. Masterclass markası altında yapımı sürdürülen ve bazıları tamamlanan ressam belgeselleri, sinema sanatıyla resim sanatının ortak paydalarından hareket ederek ressam ile sinemacıyı doğada uzun bir yolculuğa çıkarıyor.  İstanbul’un ve Anadolu’nun farklı noktalarında çekimleri gerçekleştirilen filmler,  bu haliyle, bir tür “sanata yolculuk” öyküsü olarak da dikkat çekiyor.  Masterclass film serisine ait tüm yapımların ortak teması “resim ve sinemanın kardeşliği” üzerine kuruludur. Bir film yönetmeniyle bir ressam, birlikte uzun bir yolculuğa çıkarlar ve resimle sinemanın ortak kodlarını eğlenceli bir dille  yolculuklarının ana konusuna dönüştürürler. Yolculuğun mekanları ve renkleri, ressamın tuvallerindeki tarzına uygun düşecek şekilde planlandı.

Masterclass serisine ait yapımlardan Fevzi Karakoç: Sezginin Kanatları, Ahmet Yeşil: Bir Ressama Yolculuk, Raşit Altun: Katı Olan Her Şey Eriyor, Devrim Erbil: İstanbul Mon Amour, Adnan Çoker: Siyah En Sıcak Renktir adlı filmler izleyiciyle buluşmaya hazır. Türk ressamları tüm dünyada tanıtmayı da hedefleyen yapımlardan her biri, aynı zamanda, İngilizce altyazı ve dublaj seçeneklerine sahip.

Masterclass serisinden bağımsız olarak izleyiciyle buluşacak bir diğer filmse, Türk sanatçıların gözünden büyük usta Da Vinci’yi anlatan, “Leonardo: Zamanın Ötesi” adlı film.  Kadrosunda Onay Akbaş, Durmuş Akbulut, Sunay Akın, Yalın Alpay, Bedri Baykam, Metin Celal, Mercan Dede, Devrim Erbil, Mehmet Erbil, Burçin  Erdi, Yalçın Gökçebağ, Nedim Gürsel, Ergin İnan, Fevzi Karakoç, İbrahim Karaoğlu, Bahar Oganer, Tülin Onat, İlber Ortaylı, Cem Sağbil, Barış Sarıbaş, Ahmet Telli ve Mustafa Tolay’ın bulunduğu Leonardo belgeselinin tüm çekimleri İstanbul ve Fransa’da gerçekleştirildi.

Picus Film’in yapımcılığında ve Durmuş Akbulut yönetmenliğinde gerçekleştirilen filmlerde Arete Project ve Emre Sefer yapım ortağı olarak görev aldı.  Ayrıca, Fevzi Karakoç’a ait filmin afiş tasarımı, dünyaca ünlü sanatçı Gürbüz Doğan Ekşioğlu tarafından yapıldı. Tüm yapımların görüntü yönetmenliğiniyse, birçok sinema filminde imzası bulunan Serdar Özdemir üstlendi.

Sanat, Ruh Sağlığını Olumlu Etkiliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu