ETKİNLİKLERTİYATRO OYUNLARI

‘Türkün Ateşle İmtihanı’, Tiyatro Severlerle Buluşmaya Devam Ediyor

Dilek Türker – Tiyatro Ayna tarafından Hakan Altıner’in rejisi ile sahneye konulan Halide Edip Adıvar’ın ölümsüz eseri “Türkün Ateşle İmtihanı” oyunu tiyatro severlerle buluşmaya devam ediyor.
Oyun, 5 Aralık’ta Akatlar Kültür Merkezi’nde, 9 Aralık’ta Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Türk’ün Ateşle İmtihanı; Dilek Türker-Tiyatro Ayna’nın, 32 yıl boyunca sahneye taşıdığı 35 oyundan farklı olarak, “Latife” ve “Türkan” ile başlattığı “Cumhuriyetimizin Aydın/Aydınlık Kadınları” projesinin üçüncü ve yeni oyunu. Dilek Türker – Tiyatro Ayna tarafından sahnelenen oyunun yönetmenliğini Hakan Altıner üstleniyor. Oyuncu kadrosunda Dilek Türker ve Tayfun Yılmaz yer alırken oyunun müzikleri Tuluyhan Uğurlu’ya ait.

Devlet sanatçısı Dilek Türker, iki farklı yaştaki “Halide”ye hayat verirken; Tayfun Yılmaz, M.Kemal’den İsmet İnönü’ ye, Dr. Adnan’dan Arslan Kaptan’a 16 farklı karakteri canlandırıyor.

Oyunun Konusu

Anılarına yazdığı önsözde “Anlatacaklarım basit şeylerdir..” diye başlayan Halide Edip Adıvar, yüzlerce sayfa boyunca, İzmir’in işgali ile başlayıp, kurtuluşu ile arasına sığan dönemde; başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, onlarca insanın canları pahasına, bu vatanı nasıl kurtardıklarını, yalın ve tarafsız bir dille anlatıyor. Dilek Türker’in, Halide’nin, anılarını yazdığı yaşlılığını ve gençliğini canlandıracağı, iki kişilik oyunda; erkek oyuncu da, Mustafa Kemal’den, Adnan Adıvar ve İsmet Paşa’ya kadar uzanan farklı kişileri hayata geçiriyor.

Künye

Oyunlaştıran ve Yöneten: Hakan Altıner
Oynayanlar: Dilek Türker, Tayfun Yılmaz
Yardımcı Yönetmen: Damla Cercisoğlu
Özgün Müzik: Tuluyhan Uğurlu
Dekor Tasarımı: Cihan Aşar
Kostüm Tasarımı: Nihal Kaplangı
Işık Tasarımı: Nejat Karaorman
Resim: Ertuğrul Ateş
Fotoğraflar: Melih Berk

Oyun Programı

Akatlar Kültür Merkezi
5 Aralık Pazar
Saat: 18.30
https://www.biletix.com/etkinlik/0B802/TURKIYE/tr

Caddebostan Kültür Merkezi
9 Aralık Perşembe
Saat: 20.30
https://www.biletix.com/etkinlik/0B801/TURKIYE/tr

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı