MÜZİKSANATTAN

Ünlü davulcu Sefa Ulaştır’ın 50. sanat yılı…

Barış Manço’nun “Türkiye’nin En Büyük Davulcusudur” dediği ünlü davulcu Sefa Ulaştır’ın 50. sanat yılı, KadıköySahne’de düzenlenen ünlü grup ve solistlerin de katıldığı konser ile kutlandı.

Türk Rock müziğinin en büyük grup ve solistleri ile çalışmış efsane davulcu Sefa Ulaştır için düzenlenen geceye; ünlü gruplardan Dervişan, Kurtalan Ekspres, Moğollar, Yol Arkadaşları katıldı. Gecede solist olarak, Fatma Turgut, Harun Tekin, Murat İlkan, Niyazi Koyuncu, Seyyal Taner  şarkılarını seslendirdi. Aynı zamanda dinleyici olarak geceye katılan Fatih Erkoç’ta söylediği bir parça ile renk kattı. Geceye dinleyici olarak katılanlar arsında Çelik ve Ece Gürsel de vardı.

Gece Kurtalan Ekspres’in dinleyicilerle birlikte “Onuncu Yıl Marşı”nı söylemesi ile tamamlandı.

Haber- Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Sefa Ulaştır kimdir?

İlk olarak 12 yaşında Beyblonlar adında grupla çalıştı.Kendisi uzun yıllar Cem Karaca ve Erkin Koray`da çalışmıştır. Şubat 1975’te Cem Karaca’nın en önemli eserlerinden biri olan “Tamirci Çırağı” ,”Mutlaka Yavrum/Kavga” 45’liğinde yer aldı..
Cem Karaca tamamı yeni şarkılardan oluşan ilk uzunçaları Yoksulluk Kader Olamaz albümünde yine Sefa Ulaştır vardı.. Bu albümde Karaca besteleri dışında, ünlü şairlerin şiirleri de bulunmaktaydı. Cem Karaca ve Dervişan, 1978’in başında 1 Mayıs plağından sonra yollarını ayırdılar.
1975 yılında da Barış Manço&Kurtalan Ekspres`in Tarsus konserinde çalmıştır. Daha sonra Cem Karaca&Dervişan`da çaldı. Dervişhan’ın kurucularından olan Sefa Ulaştır Cem Karaca öldükten çok sonra Dervişan`ın yeni jenerasyonunda davul çaldı. Efsane davulcu Sefa Ulaştır 2012 yılından itibaren Kurtalan Ekspres’te.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı