SANATTANSİNEMA

Ünlü Sanatçıların Yaşamları Hakkında 22 Film

Sanat tarihinin önemli isimlerinin yaşamlarının konu edildiği 22 filmi sizin için seçtik.

İşte o filmler:

Modigliani (2004)  – Amedeo Modigliani

Modigliani, Mick Davis tarafından yazılan ve yönetilen ve Andy García, Elsa Zylberstein, Omid Djalili, Hippolyte Girardot, Eva Herzigova ve Udo Kier’in oynadığı 2004 drama biyografik filmidir. İtalyan sanatçı Amedeo Modigliani’nin hayatına dayanıyor.


El Greco (2007)

İspanyol Rönesansı’nın ünlü ressam ve heykeltraşlarından El Greco’nun yaşamını beyazperdeye Yönetmen Yannis Smaragdis, uyarladı. Asıl adı Domenicos Theotokopoulos olan Yunan asıllı sanatçı’yı beyazperdede İngiliz aktör Nick Ashdon canlandırıyor. Dimitris Siatopoulos’un ‘Tanrının Ressamı’ kitabından uyarlanan filmin müzikleri new age’in ünlü ismi Vangelis tarafından hazırlandı.
1541-1614 yılları arasında yaşayan sanatçı, 1577 yılında İspanya’nın Toledo bölgesine yerleşmiş ve ömrünün sonuna kadar orada yaşamıştı. Eserleri Dışavurumculuk ve Kübizm gibi sanat akımlarının öncülü kabul ediliyor.


Lust for Life, Ölmeyen insanlar (1956) – Vincent van Gogh

Yaşama Tutkusu, ressam Vincent van Gogh’un hayatını konu alan ve aynı adlı Irving Stone romanından uyarlanmış olan 1956 ABD yapımı biyografik filmdir. Romanı filme Norman Corwin uyarladı; filmin yönetmenliğini Vincente Minnelli, yapımcılığını ise John Houseman üstlendi.


Vincent & Theo (1990) 

Vincent & Theo, Hollandalı ressam Vincent van Gogh ve bir sanat tüccarı olan erkek kardeşi Theo hakkında 1990 tarihli bir biyografik drama filmi.


Basquiat: Şöhretin Bedeli, 1996 

Basquiat: Şöhretin Bedeli, 1996 yapımı Julian Schnabel’in yönettiği Jean-Michel Basquiat’ın şöhrete giden yolda başına gelenleri anlatan sinema filmidir.


Klimt (2006), Gustave Klimt

Klimt, Avusturyalı Sembolist ressam Gustav Klimt’in hayatı hakkında 2006 tarihli bir Avusturya sanat evi biyografik filmi. Şilili yapımcı Raúl Ruiz, Gilbert Adair’in İngilizce senaryo uyarlaması ile yazılmış ve yönetilmiştir. Görüntü yönetmeni Ricardo Aronovich’ti ve müzik Jorge Arriagada tarafından bestelendi.


Shirley, Visions of Reality (2013) – Edward Hopper

Tuvalden perdeye… Yönetmen Gustav Deutsch, Shirley: Gerçeklik Vizyonu filminde Edward Hopper’ın ikonik resimlerini yorumladı.


Surviving Picasso, Picasso’yla Yaşamak (1996) – Pablo Picasso

Survive Picasso, James Ivory’in yönettiği ve Anthony Hopkins’in ünlü ressam Pablo Picasso’yu oynadığı 1996 Merchant Ivory filmidir. İsmail Merchant ve David L. Wolper tarafından üretildi. Ruth Prawer Jhabvala’nın senaryosu, Arianna Stassinopoulos Huffington’un Picasso: Creator and Destroyer biyografisine dayanıyordu.


Caravaggio (1986)

Caravaggio, Derek Jarman’ın yönettiği 1986 İngiliz drama filmi. Film, Barok ressam Michelangelo Merisi da Caravaggio’nun hayatının kurgusal bir yeniden anlatımı. Tilda Swinton ve Sean Bean’in ilk filmi.


Rembrandt (1936)

Rembrandt, Londra Film Productions tarafından 17. yüzyıl Hollandalı ressam Rembrandt van Rijn’in hayatının 1936 yapımı bir İngiliz biyografik filmi. Filmin yapımcısı ve yönetmeni Alexander Korda, June Head’in senaryosundan ve Lajos Bíró’nun Carl Zuckmayer’ın hikayesine dayanan bir senaryosu.


Edvard Munch (1974) 

https://youtu.be/LmZTNreZI5I

Edvard Munch, İngiliz film yapımcısı Peter Watkins tarafından yazılan ve yönetilen Norveç Ekspresyonist ressam Edvard Munch hakkında 1974 tarihli bir biyografik film.


Andrey Rublyov (1966) 

Andrei Rublev, Andrei Tarkovsky`nin 1966 tarihli filmi. Film, ünlü ikona ressamı Andrei Rublev’in hayatından esinlenerek Ortaçağ Rusya’sının gerçekçi tasvirlerini sunmaktadır.


Mr. Turner (2015) 

Bay Turner, sanatçı J. M. W. Turner’ın yaşamının son 25 yılını temel alan 2014 yapımı biyografik drama filmi. Mike Leigh tarafından yazılan ve yöneten filmde Timothy Spall rolünü canlandırdı; diğer rollerde ise Dorothy Atkinson, Paul Jesson, Marion Bailey, Lesley Manville ve Martin Savage yer aldı.


Little Ashes (2008) – Salvador Dali

Başrollerini Robert Pattinson, Matthew McNulty ve Javier Beltrán’ın üstlendiği Little Ashes, sürrealizmin öncü isimlerinden Salvador Dali, yönetmen Luis Buñuel ve yazar Federico García Lorca’nın hikayesini anlatıyor.


Goya In Bordeaux (1999) – Francisco Goya

Goya en Burdeos, 19. yüzyıl İspanyol ressamı Francisco de Goya’nın hayatı hakkında Carlos Saura tarafından yazılmış ve yönetilen 1999 tarihli bir İspanyol tarihi drama filmi.


Frida (2002) – Frida Kahlo

Frida, Meksikalı sürrealist ressam Frida Kahlo’nun sanat ve yaşam hikâyesini konu alan 2002 yılında çevrilmiş biyografik film. Film 6 dalda Akademi Ödülü’ne aday olmuş ve makyaj ve özgün müzik dalında 2 Oscar kazanmıştır.


Michelangelo, Acı ve İlham (1965)

Acı ve İlham 1965 ABD yapımı dramatik tarihi filmdir. Özgün adı The Agony and the Ecstasy olan film hem 1970’lerde TRT televizyonunda, hem de 2009’da şifreli kanallarda yine sinemalarda gösterildiği “Acı ve İlham” adıyla gösterime sunulmuştu.


Pollock (2000)

Pollock, Amerikalı ressam Jackson Pollock’un hayat hikayesini anlatan 2000 Amerikan biyografik filmidir. Ed Harris, Marcia Gay Harden, Jennifer Connelly, Robert Knott, Bud Cort, Molly Regan ve Sada Thompson’ı canlandırıyor ve Harris tarafından yönetiliyordu.


Renoir (2012), Pier-Auguste Renoir 

Renoir, I. Dünya Savaşı sırasında Cagnes-sur-Mer’de Pierre-Auguste Renoir’ın son yıllarına dayanan 2012 Fransız drama filmi. Film Gilles Bourdos tarafından yönetildi ve 2012 Cannes Film Festivali’nin Un Regard bölümünde yarıştı.


Loving Vincent (2017)

Loving Vincent, yönetmenliğini Dorota Kobiela ve Hugh Welchman’ın birlikte yaptığı 2017 çıkışlı Polonya ve Birleşik Krallık ortak yapımı biyografik animasyon film. Film, ressam Vincent van Gogh’un yaşamı ve özellikle de ölümüne zemin hazırlayan şartları konu edinmektedir.


Exit Through the Gift Shop (2010), Banksy Filmi

Hediyelik Eşya Dükkanından Çıkış: Banksy Filmi, sokak sanatçısı Banksy’nin yönettiği 2010 İngiliz belgesel filmidir. Los Angeles’ta bir Fransız göçmen olan Thierry Guetta’nın hikayesini ve sokak sanatına olan takıntısını anlatıyor.


Girl with a Pearl Earring (2003), İnci Küpeli Kız 

Girl with a Pearl Earring, yönetmeni Peter Webber olan 2003 yapımı film. Tracy Chevalier’in aynı adlı romanından Olivia Hetreed tarafından uyarlanmıştır. Scarlett Johansson, Colin Firth, Tom Wilkinson ve Cillian Murphy filmde rol almıştır. Film Delft, Hollanda’da 1665 yılında geçmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu