ETKİNLİKLERFOTOĞRAFSERGİ

UPSD Galeri Karma Fotoğraf Sergisi – “Yüzler ve Sözler”

“Yüzler ve Sözler” sergisi, fotoğraf sanatçısı Özlem Dikel’in atölyesinde eğitim görmüş Hasan Hüseyin Ünlü, İlkem Topçuoğlu, Barış Batal, Emine Akıl, Gözde Mert, İlyas Yıldız, Cevher Okulmuş, Karan Karahan, Orhan Özgür, Refik Şahin, Didem Başar, Seda Tokkuşgil gibi genç fotoğrafçıların karelerinden oluşuyor.

“Yüzler ve Sözler” projesi, ilk olarak serginin küratörü Özlem Dikel‘in kendi çektiği fotoğraflarını sosyal medyada yayımladığı bir başlık olarak ortaya çıktı. Sergi, sayısız söz bırakmış yüzlerin, adeta başka diyarlardan fısıldadığı bilgileri aktarmayı ve izleyiciyi yüzeysel imgelerin ve illüzyonlar dünyasının ardındaki gerçek dünyaya çekip aşkın imgelerinin peşinden sürüklemeyi amaçlıyor.

İç ve dış mekanların insan yüzleri ile birleştiği bu sergide genç fotoğrafçılar, gerçek dünyaya ait bir farkındalığın arayışına düşüyorlar. Görünenin ardına uzanmayı amaç edinen bu fotoğrafçılardan Emine Akıl, Seda Zengin, İlkem Söylemez, Gözde Mert, Didem Başar gibi kadın fotoğrafçılar, kurgusal ve aktüel karelerde farklı sosyo kültürel gruplardan gelen kadın yüzlerinin çarpıcı ifadelerini gösterirlerken, Cevher Okulmuş, Kars’ta yaşayan bir ailenin gündelik hayatının peşine takılıyor. İlyas Yıldız, üç Afrikalı çocuğun portrelerini, Hüseyin Ünlü dört kadın ve bir erkeğin olduğu beş farklı hayattan kesitler sunuyor. Barış Batal, Karan Karahan ve Refik Şahin farklı ruh hallerini stüdyo ışığında irdeledikleri kareler sunarken, Orhan Özgür de yaşadığı şehirden farklı insan manzaralarında yolculuğa çıkarmayı amaçlıyor.

Sergi, 23 Kasım – 5 Aralık 2019 tarihleri arasında UPSD Sanat Galerisi‘nde izlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu