ETKİNLİKLERSANATTANSERGİ

Varol Özkoçak, ‘Yaşama Sevinci’ İle HUGINMUNIN’de

HUGINMUNIN, Varol Özkoçak’ın “Yaşama Sevinci—Kolajlar” sergisine 2 – 16 Şubat tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

“Yaşama Sevinci” serisinde sanatçı Varol Özkoçak, iyimser bir havada yola çıkarak büyülü mekanlar ve fonlar yaratmayı amaçlıyor. Kent soyutlamalarından sirk obje ve figürleri harmanlamaya, bale sanatının estetiği ile balerin ve baletleri özgün bir atmosferde buluşturmaya ve mitolojik temaları işlemeye değin farklı işler sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergide, yalnızca son birkaç yılın sonunda, sanatçının pandemi dolayısıyla heykel atölyesine gidemediği dönemde, ürettiği 90’dan fazla kolaj yer alıyor.

Varol Özkoçak

Kuzguncuk’daki sergide sanatçının on kadar heykeli de yer alıyor. Varol Özkoçak “çok sayıda kolaj olduğu için fazla heykel koymadım, bu sergimde kolajlar ön planda” diyor.

Varol Özkoçak

Sergideki yapıtlar belli ki daha önce gördüğümüz kolajlardan belirgin bir biçimde ayrışıyor. Resim bilinci daha ön planda. Kompozisyon, renk bütünlüğü ve bazı kolajların anlattığı öyküler ile bazı kolajların sizi alıp götürdüğü zaman ve mekan belirli bir bilgi, birikim ve zevkle ortaya konulmuş. Geri planda hep bir resim tutkusu olduğu göze çarpıyor.

Varol Özkoçak kolajlara oldukça geç başlamış. Kendisini hep helkeltraş olarak görmüş, hala da öyle görüyor. Paris’de çeşitli sanat galerilerinin bulunduğu Saint Germain’deki GNG Galeri’de 1995 yılında bir heykel sergisi açması sözkonusu olduğunda heykelleri görmeye gelen galeri yöneticileri heykelleri inceleyip sergiyi memnuniyetle düzenlemeyi kabul ettikten sonra duvarlardaki birkaç kolajın kime ait olduğunu sormuşlar. Sanatçı bunları da arada bir “sırf değişik bir şeyler üretmek için” yaptığını söylediğinde yöneticiler kolajların da tümünü sergileyebileceklerini söylemişler. Bu tür bir teşvik üzerine Varol Özkoçak sergiye birkaç ay kalmasına rağmen çok sayıda kolaj yapmış ve sergide de heykelden çok kolaj satılmış! “Bu bir az da kolajların daha az pahalı olmasından kaynaklanıyor…” diyor sanatçı, “heykel satın alan zaten çok az kişi var!”  Ondan sonra da İstanbul Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Galerisinde 2012 yılında açtığı solo heykel sergisi hariç sergilerine kolajlarını da koymuş. 2011’de Riga ve Talinn’de ise yalnızca kolaj sergileri açmış.

Varol Özkoçak

Kolajların, geniş bir spektrumda konu ve stil yansıttığı göze çarpıyor. Farklı bir hayal gücü ve özgün bir yaratıcılığın zevkine varmak isteyenler “Yaşama Sevinci” sergisini 16 Şubat 2022 tarihine kadar ziyaret edebilir.

HUGINMUNIN
Kuzguncuk Mahallesi, Tufan Sokak,No 11
Üsküdar – İSTANBUL

https://www.huginvemunin.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu