Genel

Venedik Bienali’nde Bundan Böyle İskandinav Değil Sami Pavyonu Olacak

Bu hafta farklı ülkelerden Venedik Bienali’ne dair yapılan açıklamalar dikkat çekerken uluslararası sahnede nadir görünen bir gelişme yaşandı. İskandinav pavyonu, gelecek Venedik Bienali’nde bianelde ülkelerin yerli halkından üç sanatçı yer alacağı için pavyonun adının değiştiğini duyurdu.

Norveç, İsveç ve Finlandiya ülkelerini temsil eden The Nordic Pavilion (İskandinav pavyonu), 2022 sergisini Sámi Pavillion (Sámi pavyonu) olarak adlandıracak. Üç İskandinav ülkesini temsil etmek üzere üç Sámi sanatçı, Pauliina Feodoroff, Máret Ánne Sara ve Anders Sunna seçildi. Sámiler, İskandinavya’nın yerli halkını oluşturuyor ve uzun süredir hakları için mücadelelerini sürdürüyor.

Artdog’un çevirisini yaptığı artnews.com’da yer alan haberde Norveç Çağdaş Sanat Ofisi Direktörü ve fuarın baş yetkilisi Katya García-Antón yaptığı açıklamada, “Küresel salgın, iklim değişikliğinin etkisi ve dünya çapında yapılan bağımsızlaşma çağrıları hepimizi bizim ve gezegenimizin geleceği hakkında alternatif olasılıkları göz önünde bulundurmaya teşvik ediyor. Böyle bir zamanda yerli halkların birbirleri ve doğa arasında kurdukları ilişkiyi dikkate almak hayati önem taşıyor” diye konuştu.

İLK PAVYON OLMA ÖZELLİĞI TAŞIYOR

Venedik Bienali’ndeki ilk sergisini 1962’de açan İskandinav pavyonu için de tarihi bir gelişme. Gelecek bienaldeki pavyon bölgeyi temsil etmek üzere tamamı Sami’lerden oluşan bir sanatçı grubu seçilen ilk pavyon olma özelliği taşıyor. Sámi pavyonunda yer alan üç sanatçıdan ikisi daha önce de büyük bienallerde yer alan isimler. Çalışmaları ren geyiği gütme pratiğiyle bağlantılı olan Sara, 2017’de Kassel, Almanya’daki Documenta 14’te sanatseverlerle buluşurken, Sunna, Sidney Bienali’nin 2020 edisyonunda toprak hakları ve Sami halkının ezilmesini konu alan işlerini sergiledi. Feodoroff ise çalışmaları toprak ve su haklarına odaklanan bir tiyatro yönetmeni ve sanatçısı olarak dikkat çekiyor. 2022’ye ertelenen Venedik Bienali’nde yerli sanatın öne çıkması da dikkat çekiyor. Bienalde Kanada için Isuma kolektifi, Yeni Zelanda için Lisa Reihana (Maori) , Avustralya için Richard Bell (Kamilaroi) dahil olmak üzere sanatçı ve gruplar yer alacak.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı