ETKİNLİKLERSERGİ

x-ist Sergi – Hüseyin Arıcı “Merhamet”

x-ist, yeni sezona Hüseyin Arıcı’nın kişisel sergisi “Merhamet” ile başlıyor.
12 Eylül – 10 Ekim 2020 tarihleri arasında izlenebilecek sergi, Hüseyin Arıcı’nın x-ist’te gerçekleşecek üçüncü kişisel sergisi olacak.

Hüseyin Arıcıx-ist’teki “Merhamet” adlı üçüncü kişisel sergisini bir yakarış üzerine kurguluyor. Arıcı’nın daha önceki serilerinde üzerinde durduğu gerçeklik ve yanılsama kavramları bu sergide de izleyicinin karşısına çıkıyor.

Sanatçı, insanın iyilik ve kötülük yanılsamasının kendine ve etrafına dair daimi bir kandırmaca halinde olmasına bir dua etrafında vurgu yapıyor. Arıcı sergide zorbalıklardan, katliamlardan, istismarlardan, sınıfsal ayrımlardan, kibirden ve aç gözlülükten beslenen insanoğlu için merhamet diliyor. Kendi iyilik ve kötülük, sahtelik ve gerçeklik tasvirlerini yaratan insanoğlunun doğa, din ve ritüeller karşısında çaresiz kalışının altını çiziyor.

Maneviyatı, doğanın kendisinde yarattığı duyguları anlatarak açıklamayı seçen Arıcı, bu iki kavramı sıklıkla sanatına dahil ediyor. Bu doğrultuda sanatçı “Merhamet” sergisinde kadim inançlar, mitolojik hikayeler ve doğaya ait form ve hareket betimlemelerine yer veriyor.

Hazır nesne kavramına getirdiği eleştiri Hüseyin Arıcı’yı kendi hazır nesnesini üretmeye itiyor. Arıcı polimer kil üzerine akrilik ve yağlı boya gibi farklı teknikleri birleştirerek aslına yakın formlar üreterek izleyicinin gerçeklik algısını kırıyor. Bu sergide de sanatçının gerçeği sorgulayışı, incelikle işlediği hazır nesneleri üzerinden vücut buluyor.

“Merhamet”, 12 Eylül – 10 Ekim 2020 tarihleri arasında x-ist’te izlenebilir.

Açılış:
12 Eylül 2020
Saat: 12.00 – 18.00

x-ist
Kemankeş Karamustafa Paşa, Mumhane Cd. No:50 Kat:2
Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

  • Bütün güne yayılacak açılış etkinliğinde kokteyl olmayacaktır.
  • Ziyaret süresi boyunca maske takılması ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen sosyal mesafenin korunması gerekmektedir.
  • Juma Binası’na ateş ölçümüyle yapılacak kontrol doğrultusunda en fazla 40 kişi giriş yapabilir.
  • x-ist’te aynı anda en fazla 10 kişi bulunabilecek, boşalan kapasite doğrultusunda ziyaretçi alımı yapılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu