ETKİNLİKLERSERGİ

Yıldız Doyran, ‘Yeniden Doğa’ Sergisi İle MKM’de

Sanatçı Yıldız Doyran’ın “Yeniden Doğa” başlıklı sergisi, Beşiktaş Belediyesi Beltaş AŞ. işbirliği ile MKM Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde  3 – 23 Mart 2022 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.
Küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener ve Nilgün Yüksel’in üstlendiği sergiye sanatçının uzun sanatsal kariyerinin bir dökümü niteliğinde olan kitap da eşlik ediyor.

Yıldız Doyran’ın “Yeniden Doğa” sergi projesi, bir yandan tam söylendiği gibi en yalın haliyle “doğa”yı anlatırken diğer yandan insana dair olabildiğince kaotik bir söylemi dile getiriyor. Proje, sadece doğaya değil, doğanın bir parçası olan, ona karşıdan bakan, onunla devinen, ondan kopan, ona dolayısıyla kendine yabancılaşan insana dair bir söylence. Yitip gidene dair bir ağıt, binlerce yıldır birlikte devinime dair bir onurlandırma. “Yeniden Doğa”, kaynaklarını doğanın ritminden, felsefeden ve göçlerle, yeni karşılaşmalarla uzun bir geçmişi de beraberinde taşıyarak oluşturulan kültürden alıyor.

Yıldız Doyran Resim

Sergide resimden fotoğrafa; yerleştirmeden videoya sanatçının felsefesini yansıtan eserler yer alırken, sergi eşliğinde sunumu yapılacak on altı yazarın katkıda bulunduğu kitapta hem sanatçının çalışmalarına bir yeniden okuma önerisi getiriliyor hem de bir sanatçının üretimlerinin dilde ve düşüncede nasıl çoğalacağı üzerine metinler yer alıyor.

Günümüz sanatının dinamik yapısının gereklerine göre tasarlanan sergi sürecinde bilim insanları ve sergi küratörlerinin katkı sunacağı söyleşi ile bilim-doğa- sanat, sanatçı, sanat yapıtı, yaşam ekseninde izleyici, beraber düşünmeye, sürece dahil olamaya davet ediliyor.

MKM
Uğur Mumcu Cad. No:8 Akatlar
Beşiktaş – İstanbul

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı