SANATTAN

‘Yok edilenle yok eden, güzel ile çirkin’ bu sergide bir arada!

 Hüseyin Arıcı’nın “Güzellikler için Savaştı Medeniyetin Güzelleri” isimli ikinci kişisel sergisi x-ist Galeri’de açıldı.

Gerçeklik ve yanılsama arasındaki sınırları belirsizleştirerek, izleyiciyi kişisel yönelimlerinden toplumsal yönlendirmelere uzanan bir çerçevede inandıklarını sorgulamaya yönlendiren Hüseyin Arıcı“Güzellikler için Savaştı Medeniyetin Güzelleri” başlıklı sergisi ile x-ist Galeri‘de sanatseverlerle buluştu.

Sanatçının ilk kişisel sergisi ‘Aldanma!’, 3 farklı seri üzerine kurgulanmışken, bu sergide yalnızca Omurgasızlar Serisi’ne odaklanarak hazırladığı resim, heykel ve enstalasyonlarını sanatseverlerin beğenisine sunan genç sanatçı Arıcı; “Omurgasızlar serisinin parçaları ayıplarımızın minik birer anıtlarıdır. Bu anıtlar uçsuz bucaksız toplumların insan parçacıklarından beslenir. Bizi iğreti eden omurgasız canlılar, rahatsız edici yönlerimizin karakterleridir. Bu karakterler de zorbalıklardan, katliamlardan, istismarlardan, sınıfsal ayrımlardan, kibirlerden ve aç gözlülüklerden beslenir. Kısaca bu küçük anıtlar açık alnımızı değil, kalbimizin karanlığını onurlandırmanın peşindedir.” şeklinde serginin çıkış fikrini anlattı.

Evrensel bir arayışın peşindeki toplumların, ellerindeki güzeli tüketip, arkalarında güzel bir harabe bıraktığının altını çizen genç sanatçının yok edilenle eden, güzel ile çirkini bir çerçevede birleştiren eserlerinden oluşan  “Güzellikler için Savaştı Medeniyetin Güzelleri” isimli sergisini, 19 Ocak 2019 tarihine kadar x-ist Galeri‘de ziyaret edebilirsiniz.

x-ist Galeri
Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cd., No:50, K:2
Beyoğlu / İstanbul

Başa dön tuşu