ETKİNLİKLER

Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi Resim Sergisi – Gülten İMAMOĞLU “TOHUM”

Gülten İMAMOĞLU “TOHUM” Resim Sergisi, Tünel Sanat Galerisi’nde 18 Mart 2019 Pazartesi günü saat 18.00’da açılacak.

1970 Tokat doğumlu olan Gülten İmamoğlu, ArtStage, Basel/Scope, Contemporary İstanbul, ArtHamptons sanat fuarlarının yanı sıra Artexpo, Spectrum Miami, San Francisco Sausolito sanat fuarlarında da ülkemizi defalarca temsil etmiştir. Miami, New York, Washington DC ve Los Angeles’da galeriler ile çalışmaktadır.

Uluslararası pek çok önemli ödülün sahibi olan Prof.Dr.Gülten İmamoğlu; American Biographical Institude tarafından “WOMAN OF THE YEAR 2011” seçilmiş, 2009’da da Londra’da “profesyonel resim” dalında dünya birinciliği almıştır. Halen OMU Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi olan sanatçı sanatsal çalışmalarını İstanbul, Samsun ve Washington DC’deki atölyelerinde sürdürmektedir.

Gülten İmamoğlu 2010 yılından beri ORGANİK METASTRATA adını verdiği özgün tekniğiyle çalışmakta ve ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKIŞININ 100. YILI ANISINA ithafen açılan bu sergisini şöyle ifade etmektedir: “Varoluşu ‘Zaman’ gerçekliği üzerinden sorgularken, evrendeki sonsuz devinimin bir parçası hatta küçük bir tezahürü oluşumuz realitesine odaklandım. Bu devinimin olmazsa olmaz enstrümanlarından birine de son sergimin adını verdim: “TOHUM” … Üç büyük Dinin kitabında da tohumun hayatın başlangıcı olduğuna dair söylemler mevcuttur. Varoluşun ‘TOHUM’da gizli olduğu gerçeğiyle yüzleştiğim eserlerimde; günümüzde DNA’sı ile oynanan tohumlar üzerinden kendi yok oluşumuzu mu hazırlıyoruz sorusuna yanıt aramaktayım.”

Sanatçının, 2018 yılında “THE MIRROR REFLECTING” Saphira & Ventura Gallery New York, 2017’de ‘ÇAĞIN RUHU AN’ FSanat Galerisi İstanbul başta olmak üzere 1991’den itibaren birçok kişisel sergisi bulunmaktadır. 2003’de 12. Uluslararası Baskı Resim Bienali Varna, 2007 yılında Contemporary İstanbul ve 2018’de ARTSTAGE Singapore olmak üzere yurt içi ve yurt dışında birçok bienal ve karma sergiye katılmıştır. Ayrıca, 2015 ELELE Plastik Sanatlar dalında Yılın Kadını ödülü başta olmak üzere birçok yerli ve uluslararası ödülleri vardır.

” …Gülten İmamoğlu, günümüzün sanatçısı olarak, dünyanın tohumla buluşmasını irdelemekte ve aynı zamanda günümüzün giderek yapaylaşan gıda anlayışı içinde tohumun önemini bir kez daha vurgulamaktadır. … İmamoğlu’nun tohum üzerine geliştirdiği gözlemlerin tuvallerine yansıyan betimlemeleri, yüzyılımızın yaşamsal gerçekliğine göndermeler yapan sanatçının öznel yorumlarıyla resimlenen soyut ekspresyonlardır.”

Prof.Dr.Kıymet GİRAY

Gülten İMAMOĞLU “TOHUM” Resim Sergisi, Ziraat Bankası’nın Müeyyet Sokak No: 1 Tünel / İstanbul adresinde bulunan Tünel Sanat Galerisi’nde 18 Mart – 5 Nisan 2019 tarihleri arasında pazar-pazartesi ve resmi tatil günleri hariç 10.00 – 19.00 saatleri arasında görülebilir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı