Galeri Nev Sergi – Murat Morova “Cosmic Latte”

Murat Morova’nın son dönem işlerini kapsayan “Cosmic Latte” adlı kişisel sergisi, 1 Şubat 2019’da Galeri Nev İstanbul’da açılıyor. Yıllar içinde kendine özgü görsel bir ikonografi geliştiren sanatçının kendi içinde bütünlüklü bir anlatıya sahip olan dizisi, 16 Mart 2019 tarihine kadar izlenebilecek.

Bilim insanlarının evrenin ortalama rengine ulaşmak için yaptığı çalışmalar neticesinde, evrenin şu anki renginin “Cosmic Latte” olduğu biliniyor. Murat Morova’nın, makrokozmostan mikrokozmosa varan evrensel bütünlüğü döngüsel zaman etrafında hikayeleştiren sergisi de, adını işte bu renkten alıyor. Uzun yıllardır, kaynağını İslam estetiğinin heterodoks yanından alarak kendine özgü simgesel bir dil yaratan sanatçının işleri, Doğu ve Batı kaynaklı semboller, metaforlar ve mitler üzerine yoğunlaşıyor.

Morova’nın bu sergideki işlerinde Leonardo da Vinci’nin anatomi çizimlerinden Nicolas de Nikolay’ın doğulu derviş gravürlerine; Caspar David Friedrich ve Alman romantik peyzajlarından Hoca Ali Rıza’nın desenlerine; Frederik Ruysch çizimleri ve tekke resimlerinden Osmanlı çarşı ressamlarına yapılan atıflar, serginin genel okumasında yol gösterici referans noktalarını oluşturuyor. Tasavvuf dünyasının zengin felsefe geleneğiyle içinde barındırdığı sanatsal ifade ve estetik normları, sanatçının şifre çözümlemelerinde kullandığı zengin kaynaklar olarak bu kez Batı’nın semboller ve estetik dünyasıyla buluşuyor.

Açılış: 1 Şubat 2019 Saat: 18.00

Galeri Nev Istanbul
İstiklal Cad. Mısır Apt. No 163 K: 4
Beyoğlu- İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Murat Morova Kimdir? (d. 1954, İstanbul)
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2000’li yılların başında eserleri Galeri Nev İstanbul’da sergilenmeye başlanmıştır. Doğu ve batının bir aradalığı; bireyin içi-dışı arasındaki ilişki, mistisizm, gelenek, beden, İslam ve tasavvuf gibi konu ve kaynaklar sanatçının anlam dünyasının temelini oluşturur. Katıldığı grup sergileri arasında 2. Uluslararası İstanbul Bienali, 49. Venedik Bienali “Perfumed Garden” (2001), 2. Buenos Aires Bienali (2002), “Musulmans/Musulmanes” Parc de la Vilette-Paris (2004), Triennale Bovisa- Milano (2008), “Istanbul Art Affair”, Frankfurt (2008), “Taswir- Islamische Bildwelten und Moderne”, Martin-Gropius-Bau- Museumportal Berlin (2009) ve “Gelenekten Çağdaşa” İstanbul Modern (2010) yer almaktadır. Sanatçının eserleri British Museum, Huda Samia Farouki Collection ve Westdeutsche Landesbank gibi uluslararası koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Bununla ilgili ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR