SANATTANSİNEMA

2022 En İyi Film Oscarlı Filmler

Hollywood yıldızları için düzenlenecek olan Oscar Ödül töreninde ödül alacak olan filmlerde yer almaktadır. En iyi performansa sahip olan filmlerin Oscar adayı olarak listede yer aldığını söylemek mümkündür. Oscar ödülü almaya hak kazanan filmler arasında animasyon türünde yer alan ve çeşitli platformlarda bulunan başarılı filmlerin olduğu söylenebilir.

2023 Oscar Adayı Filmler

2023 Oscar Ödül Töreninin gerçekleşmesine sayılı günler kala ExpressVPN’in 2023 Oscar filmlerini içeren şemasını inceleyerek favori filminizi bulun.

2022 En İyi Film Oscarlı Filmler

En iyi film dalları alanında ödül alan filmler merak edilmektedir. Oscar’da çeşitli dallar için aday olarak gösterilen 2022 yılının filmleri ise sahip oldukları konular bakımından bilgi edinilmesi için araştırılmaktadır. Oscar’da en iyi film olarak gösterilen filmler ve konularını inceledikten sonra siz de filmleri izlemek isteyebilirsiniz.

1- Encanto

Film Oscar’da 3 dalda aday olarak bulunmaktadır. En iyi animasyon ve en iyi film müziği alanında aday olduğu da bilinmektedir. Disney+ da yer alan Encanto, sihirli güçlere sahip bir ailenin içerisinde sihirli gücü bulunmayan genç bir kadının hikayesini anlatmaktadır.

2- The Power Of The Dog

Oscar’a 12 dalda aday olarak gösterilmiştir. Çiftlikte işçi olarak çalışan bir adamın erkek kardeşinin eşine ve çocuklarına yaptığı kötü muameleyi konu alan bir filmdir.

3- No Time To Die

Oscar’a 3 dalda aday olan bir filmdir. James Bond filmleri arasında en duygusal olan film olarak ifade edilebilir.

4- Coda

Oscar’a 3 ayrı dalda aday olan film de Ruby isimli bir kadının hikayesi işlenmektedir. Tüm ailesi işitme engelli olan Ruby, ailede kulakları duyabilen tek kişidir. Müzik okuluna gitmeyi çok istemesine rağmen bir yandan da ailesine yardımcı olması gerektiğinin farkındadır.

5- Being The Ricardos

Oscar’da 3 dalda adaylığı bulunan film 1950’ler Amerikasında yer alan komedi film yıldızı bir çiftin ilişkisini anlatmaktadır.

6- Dune

Oscar’a 10 dalda aday olan film, bir bilim kurgu romanından uyarlama olarak bilinmektedir. Soylu bir ailenin oğlu tarafından galakside yer alan en değerli maddenin savunma mücadelesi anlatılmaktadır.

7- The Tragedy Of Macbeth

Oscar’a 3 dalda adaydır. İskoçya Kralı olabileceğine inanan bir lordun hikayesini konu alan bir filmdir.

8- Belfast

Oscar’da 7 dalda aday olduğu bilinmektedir. Yarı otobiyografik bir film olarak ifade edilebilen Belfast, Sir Kenneth Branagh’ın hayat hikayesi olma özelliğine sahiptir.

9- Don’t Look Up

Oscar için 4 ayrı dalda aday olmuştur. Dünyaya yaklaşan bir göktaşı tehlikesine karşı iki astronumun verdikleri mücadeleyi anlatmaktadır.

10- West Side Story

Oscar ödüllerine 7 dalda aday olan bir filmdir. Klasik bir müzikal olan film de Tony ve Maria’nın aşk hikayesi konu alınmaktadır.

11- The Lost Daughter

Oscar’a 3 dalda aday olan bir filmdir. Yaz tatilinde olan bir kadının kendi geçmişiyle yüzleşmesini konu edinen bir film olarak bilinmektedir.

12- King Richard

Oscar’a 6 dalda aday olan bir filmdir. Biyografik bir drama filmi olarak ifade edilebilir. Film de Venus ve Serana’nın babası Richard hakkında bir hikaye anlatılmaktadır.

13- Licorice Pizza

3 dalda Oscar’a aday olmuştur. 1970’li yıllarda geçen bir aşk hikayesini anlatmaktadır. En iyi senaryo, en iyi film ve en iyi yönetmen dallarında aday olarak gösterilmiştir.

14- Nightmare Alley

4 dalda Oscar’ aday gösterilmiş bir filmdir. Bir dolandırıcının öğrendiği çeşitli görme numaralarını kullanarak zengin olmaya çalışmasını anlatan bir filmdir.

15- Drive My Car

Oscar için 4 dalda aday olarak gösterilen bir filmdir. Film Haruki Murakami’nin hikayesinden uyarlanmıştır. Film de bir aktör ve kadın şoförün çıktığı yolculuk konu alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu