ETKİNLİKLERKONFERANS & SÖYLEŞİSANATTANSERGİ

“360 Dereceden Aşk Festivali” İstanbulluları Sanatla Buluşturacak!

Bu yıl “Benim Ayakkabılarımla Yürü” temalı 12.si düzenlenen “360 Dereceden Aşk” Festivali, 6 Şubat’ta Şerefiye Sarnıcı’nda festival temasıyla aynı ismi taşıyan “Foto Muhabirleri Sergisi” ile “merhaba” diyecek. Şubat ayı boyunca düzenlenecek çeşitli sergi, söyleşi ve gastronomi gecesiyle İstanbullu sanatseverleri bir araya getirecek festival, Perşembe günü Şerefiye Sarnıcı’nda yapılan basın toplantısıyla programını açıkladı.

Festival küratörü Işık Gençoğlu, festivalin temasını “Unutuyoruz: Akşamdan sabaha ne yediğimizi, kime ne söz verdiğimizi, önceliklerimizi, dün neye ağladığımızı, neredeyse kaybettiklerimizi unutuyoruz. Komşu evdeki açlığı, hastanedeki acıyı, sokaklardaki çaresizliği, yokluğu, onuncu köydeki olası doğruyu unutuyoruz. Unuttukça yalnızlaşıyoruz. Günden, geceden, bir somun ekmekten sorumlu olduğumuzu unutuyoruz.” diyerek başladığı konuşmasında; İstanbul’dan tüm Dünya’ya aşk ve barış̧ için seslenen, görünmeyeni sanat aracılığıyla görünür kılmayı hedefledikleri 360 Dereceden Aşk Festivali kapsamındaki ilk sergilerinin Şerefiye Sarnıcı’nda açılacak Foto Muhabirleri Sergisi olduğunu vurgularken; “Unutmamak için, unutmanın utancını hatırlamanın sevabıyla değiştirmek için, dünyanın en zor islerinden birisini icra eden foto muhabirlerinin vizörleriyle tarihe not düştükleri olayları tekrar ‘Onların Ayakkabılarında Yürü’ temalı sergi ile izleyicisi ile buluşturduklarını” şeklinde açıkladı.

Tam 12 yıldır, kesintisiz bir şekilde zenginleşerek gerçekleşen İstanbul’un kültür, sanat, yaşam festivali 360 Dereceden Aşk || @Love360Fest’in, 150’den fazla kültür, sanat, tasarım profesyoneli, 200’den fazla eser envanteri, milyonlara ulaşmalarını sağlayan görsel medya desteği aldığını da vurguluyan Gençoğlu, “Festivalimiz büyük bir heyecan ve tutkunun meyvesi olarak 8 Şubat itibariyle başlıyor ve tüm şubat ayı boyunca devam edecek. Çünkü; Aşk tek bir gün kutlanamaz” dedi.

Festival boyunca yedi ayrı sergi, sohbet, vb. birçok etkinliğin gerçekleşeceğini belirten Gençoğlu, Şerefiye Sarnıcı’nda gerçekleşecek Foto Muhabirleri Sergisi başta olmak üzere, iş dünyasının gözde mekanları Maslak ve Levent’te ve İstanbul’un kalbi, yaşayan tarihi Beyoğlu’nda da sergiler olduğunu belirtti. Ayrıca Festivalin ana mekân sponsoru 42 Maslak’ta 8 Şubat’ta açılacak tam üç sergi, 8-12 Şubat arası sürecek bir tasarımcı-girişimci-STK buluşma alanı; Lover’s Bazaar, 12 Şubat’ta ülkenin iyilik konuşulan tek konferansı “Aşkı Konuşanlar” farklı disiplin ve konuların bir araya geldiği çok yoğun bir programın gerçekleşeceğinin altını çizdi.

VIP şef Francesca Rosa’nın festivalin gastro-sanat kısmına katkısı ise yine 42 Maslak’ta olan Türk Lezzet Müzesi’nde 12 Şubat akşamı gerçekleşecek yemek olacak. 18 Şubat ve 22 Şubat ise Beyoğlu sergileri açılacak ve bu sergiler Mart ayının sonuna kadar devam edecek.

Festivalin danışma kurulu üyesi, turizm sektörünün veteran ismi Pınar Kartal Timer, toplantıda yaptığı konuşmasında 12 yıldır devam eden bir kent etkinliği olarak festivalin sürdürülebilirliğine dikkat çekti. Timer, sürdürülebilir tanımının uluslararası normlarda olması gereken 15 maddesinin en az 10 maddesine riayet eden ve bunu doğal olarak gerçekleştiren festivalin örnek bir çalışma ve sergi, gastronomi, sohbetler ile son zamanda gelinen “başkasını umursamaz” tavrın karşısında bir umut ışığı olduğunu, dokuz yıldır kesintisiz destek verdiğinin altını çizdi. Festivalin afişinde kullanılan New York’ta yaşayan sanatçı Burak Karavit’e ait “Nuh’un Gemisi” temalı “Plastik Rüyalar” isimli eserin festival ana prensiplerinden çevrecilik anlayışını çok iyi anlattığını da vurgulayan Timer; “yapımı 2019 yılı olan bu eserin, bugün olanlara işaret eden hikâyesi sebebiyle henüz Korona virüsü salgını gibi bir problem dünya gündeminde değilken, gemidekilerin maskeli olması sanatçının ne kadar öngörülü olabileceğini sembolize etmesi bakımından çok önemlidir” dedi.

Bir diğer konuşmacı; VIP Şef Francesca Rosa, festivale kalben inanmış isimlerden birisi olarak, kitabı Expat Sofrası’nın içinde geçen hikâyeleri, mutfak, aşk ve sınırlar arası kesişme noktalarından hareketle sofra kültürünün kişiyi ve toplumu tanımlaması ve kültürlerin nesiller boyu aktarımı için önemini belirtti. Francesca Rosa, “Aşkın Damakta Kalan Tadı” davetinde kendi yolunu, özellikle İtalya-Hollanda-İstanbul üçgeninde yaşadığı deneyimlerinin kesişme noktalarını aşk ile bağlı olduğu mutfak üzerinden misafirlerine tattıracak. “Ne yiyorsan O’sun” felsefesini benimseyen Rosa, “Sofrada zaman harcadığımız insanlar yaşam alanımızı şekillendiriyor” dedi.

Festival Koordinatörlüğünü dört yıldır yürüten Seval Koçak ise festivalin 14 Şubat’ı kutlamıyor olmasını ve kalp sembolü kullanmamasını vurgulayarak, “Festival kapsamında 14 Şubat gününü Çorbada Tuzun Olsun Derneği ile beraber evsiz dostlarımıza çorba ve tatlı dağıtmak için ayırıyoruz.” dedi.

06 Şubat Foto Muhabirler Sergisi, ‘Onların Ayakkabılarında Yürü!’
Şerefiye Sarnıcı 19:00-21:00 GALA (Sergi 29 Şubat’a kadar devam edecek.)

Sergiye katkıda bulunan Foto Muhabirleri:

Abrurahman Antakyalı, Ali Özlüer, Ayman Oghanna, Bikem Ekberzade, Burhan Özbilici, Bülent Kılıç, Cem Türkel, Cemal Köyük, Coşkun Aral, Diego Ibrarra Sanchez, Emre Oktay, Ercan Arslan, Erhan Sevenler, Fatih Sarıbaş, Javier Manzano, Murad Sezer, Nichole Sobecki, Özge Elif Kızıl, Pieter ten Hooper, Rıza Özel, Sedat Suna, Süleyman Arat, Tolga Adanalı, Tolga Bozoğlu, Ümit Bektaş

Küratör: Işık Gençoğlu

Danışmanlar: Ali Özlüer, Bikem Ekberzade, Catherine Delalez.

08-15-22-29 Şubat Assembly, Buildings ev sahipliğinde, Ferko Signature Binası’nda “İLAHİ-AŞK” SOHBETLERİ

1999 yılından buyana “Semboller, kavramlar ve mana” üzerine dizi belgeseller hazırlayan İsmet Yazıcı, 2016 Yılında, “360 Dereceden Aşk Festivali”ne, “İlahi Aşk Sohbetleri” başlığıyla dahil oldu. Bu etkinlik kapsamında, festivalde Şubat ayında, 4 cumartesi boyunca hem İsmet Yazıcı’nın belgeselleri gösterildi hem de konuyla bağlantılı olarak davet ettiği değerli konuklarının sohbetleri gerçekleştirildi.

Bu yıl da Şubat ayı boyunca, dört Cumartesi günü, gerçekleştirilecek etkinlikte, “İnsanın anlam arayış serüveni, yazma tutkusu” üzerine yol alınacak. Birbirinden ayrı olamayan, dil ile gönlü birleştiren iki temel nesne: Kâğıt ve Kalem. Tek başlarına bir değer taşımıyorlar; kalem yazmayı, kâğıt yazılmayı bekliyor; onlar yazıcıyı bekliyor. Bu iki nesneyi anlamlı kılan, insan; buluşturup zamanın şahidi yapan insan… Kalem-kâğıt ve insan; onlar Zaman Şahidi, onlar SAKLI KENT’İN SIRDAŞI…

08 Şubat Cumartesi 2020…………….. Vural Bahadır BAYRIL
15 Şubat Cumartesi 2020…………. Hikmet BARUTÇUGİL
22 Şubat Cumartesi 2020………….. Mehmet GENÇ
29 Şubat Cumartesi 2020………….. Metin BOBAROĞLU

08 Şubat “Benim Ayakkabılarımda Yürü” Karma Sergi Açılışı
42 Maslak, 19:00-21:00 (Sergi 29 Şubat’a kadar devam edecek.)

Sanatçılardan Bazıları:

Andreas Georgiadis, Arzu Karamani, Arzu Taylan, Ayça Şen, Ayşen Savcı, Berna Karaçalı, Burak Karavit, Bülend Kurt, Demet Yalçınkaya, Deniz Çobankent, Desen Halıçınarlı, Didem Kavuzlu, Enis Malik Duran, Ergün Gündüz, Evren Başık, Gabrielle Reeves, Gamze Yalçın, Güler Güngör, Hakan Sorar, Haluk Mengüç, Hülya Sözer, Işıl Gönen, Jens Emde, Katerina Zacharopoulou, Katja Kempe, Leyla Ersin Ekmekçiler, Mehmet Sümbelli, Melis Boyacı, Mike Norman, Necad Nazaroğlu, Nesrin İçen, Neşe Çoğal, Neveser Özenbaş, Nigar Bilgen, Nurgül Gül Güney, Olga Alexopoulou, Özcan Uzkur, Roberto Rivadeneira, Rolf Kirsch, Rosy Maçoro, Sabrina Fresko, Semra Özümerzifon, Serhat Alparslan, Sıdıka Rodop, Sinan Dağ, Sinan Gültekin, Şirin Koçak, Tayfun Pirselimoğlu, Thess Yines, Ursula Traschütz, Ümit Ünal, Yakut Ayverdi, Yıldız Yılmaz Kaçar, Zeynep Güldoğdu, Evrim Özeskici, Fulden Adatürk, Işın Çaçur, Huri Kiriş, Tülay Karavit, Uğur Çalışkan, Yılmaz Bulut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu