ETKİNLİKLER

Akbank Sanat “Sanat Tarihi Seminerleri” – Doç. Dr. Esra Aliçavuşoğlu “1980’li Yılları Okumak: Sanat-Siyaset İlişkileri”

Akbank Sanat’ın “Sanat Tarihi Seminerleri”nin 7 Mart’ta yapılacak programında; “1980’li Yılları Okumak: Sanat-Siyaset İlişkileri” başlığı altında dönemin politik gelişmelerinden etkilenen sanat dünyasına farklı bir bakış açısıyla yaklaşılacak.

Sanatsal dil açısından belki de en cesur üretimlere sahne olan 80’li yıllardaki sanat üretimini ve sanat tarihi yazımını tüm yönleriyle tartışmayı hedefleyen seminerde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Doç. Dr. Esra Aliçavuşoğlu konuşmacı olarak yer alıyor.

Sanat Tarihi Seminerleri

“1980’li Yılları Okumak: Sanat-Siyaset İlişkileri”

Doç. Dr. Esra Aliçavuşoğlu

7 Mart 2019, Perşembe

Saat: 18.30

Doç. Dr. Esra Aliçavuşoğlu

1996’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı kurumda, 1999’da yüksek lisansını; 2005’te ise “1980 Sonrası Türk Sanatı’nda Sanatçının Yaratımında Kendilik Temsili” başlıklı tezi ile doktorasını tamamladı. 2000’de University of The Arts London Central Saint Martins’de “Curatorial Studies” alanında kurslara katıldı. 1996-2002 yılları arasında; Cumhuriyet’te kültür-sanat muhabirliği, Yapı Kredi Yayınları tarafından çıkarılan Sanat Dünyamız dergisinde editörlük, Tarih Vakfı İstanbul Dergisi’nde Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. 2006-2013 yılları arasında Cumhuriyet’te ve tasarım kültürü dergisi Arredamento Mimarlık’ta sanat eleştirileri ve yazıları yazdı. 2013’de Doçent oldu; halen sanat tarihi derslerini verdiği Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta AICA Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği kurucu üyesi ve AIAS – International Association of Independent Art and Design Schools’da editörlük görevi bulunmaktadır. Aliçavuşoğlu’nun ulusal ve uluslararası pek çok akademik yayında makaleleri yayınlanmıştır.

Etkinlikler ücretsizdir. Ücretsiz etkinliklerde katılım sayısı sınırlı olup etkinlik davetiyesi 1 saat öncesinde Akbank Sanat Danışma’dan temin edilebilir.

Başa dön tuşu