SANATTAN

Ali Ekber Çiçek Türkülerle Anıldı!

Usta Ozan Ali Ekber Çiçek aramızdan ayrılışının 11. yılında Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Usta Ozanı en iyi anlatan sözleri, deyişleri ve türküleridir. Anma etkinliğinde Ozan Ali Ekber Çiçek’in türküleri söylendi. Anma gecesi açılış konuşması ile başladı. Açılış konuşmasından sonra Nebil Özgentürk‘ün hazırladığı Ali Ekber Çiçek Belgeseli gösterildi.

Başak İkiz’in sunduğu anma etkinliğine sesiyle, sözüyle, müzikleri ile katkı sunanlar; Berrin Sulari, Cengiz Özkan, Ebru Çiçek, Erdal Akkaya, Erdoğan Eskimez, Özlem Eskimez, Gülseven Medar, Hüseyin Turan, Özcan Türe, Tolga Sağ.
Bağlama; Serkan Nokay, Mey; Cem Ekmen, Bas; Güven Türkmen, Gitar; Hakan Kuralay, Perküsyon; Hüseyin Bilgin, Kaval; Serkan Yıldırım

Anma etkinliğine, Ozanın sevenlerinin ilgisi çok yoğun oldu. Saatler önce Kültür Merkezi önünde uzun kuyruklar oluştu. Salona sığmayan vatandaşlar için salon dışına da ses sistemi kuruldu.

Haber-Foto : Nasuh Bektaş


Ali Ekber Çiçek Kimdir?

Ali Ekber Çiçek, babasını 1939 Erzincan depreminde yitirdi ve küçük yaşlarda rençberlik yapmaya başladı. Bu arada bağlamayı öğrendi ve cem toplantılarında kulağı Alevi deyişleri ve ezgileriyle doldu. İlkokul öğreniminden sonra maddi olanaksızlıklar sonucu öğrenimini sürdüremedi, ancak ağır yaşam şartlarına karşın müzikten hiç kopmadı. Müzik aşkı ağır basınca İstanbul’a göç etti ve halk müziğinin önemli isimleriyle tanıştı. Askerden sonra TRT’nin açtığı sınavı kazanarak, Muzaffer Sarısözen döneminde TRT Ankara Radyosu’na ve Yurttan Sesler Korosu’na girdi. 35 yılı aşkın bir sürede 400’den fazla türküyü derleyerek geniş kitlelere ulaştırdı. TRT arşivlerinde 54 kaseti bulunan Ali Ekber Çiçek’in Türkiye’deki bütün türkücüler tarafından derlemeleri söylenmektedir. 2003 yılının başlarında TRT Belgesel Programlar Müdürlüğü tarafından Ali Ekber Çiçek’in hayatını anlatan Cahilden Uzak Dur, Kemale Yakın isimli belgesel çekilmiştir.

Başta “Haydar Haydar” olmak üzere Türk halk müziğine birçok unutulmaz türkü armağan eden bağlama sanatçısı ve derlemecidir. Kendisi gibi sanatçı olan Cemile Cevher Çiçek ile evli olan Ali Ekber Çiçek yakalandığı pankreas kanseri’nden kurtulamayarak, 2006 yılında, 71 yaşında hayata veda etti. Kabri Balıkesir’e bağlı Edremit’in Tahtakuşlar köyündedir.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı