KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Zamanda Yolculuk’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Yaz aylarının bitmesi ile İstanbul’daki yoğunluk yaşamın her alanında olduğu gibi kültür sanat alanında da kendini göstermeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde sergiler zincirine bir yenisi daha eklendi. Fevzi Tüfekçi’nin özel seçkilerinin yer aldığı “Zamanda Yolculuk” adlı sergisi Fulart Sanat Evi bünyesinde açıldı.

Peki Neden “Zamanda Yolculuk”?

“Zamanda Yolculuk” ismini duyunca aklıma ilk gelen, Avusturyalı yazar, düşünür ve psikanaliz biliminin kurucusu Freud’un “Düş Kuramları” tezinde belirttiği gibi gerçek üstü kavramının çağrıştırdığı sürreal düşleri anımsattı, tıpkı zamanda ve mekânda yolculuğa çıkacakmışız gibi!

Aslında bu sergi sanatçının uzun bir zaman diliminde ürettiği eserlerin bir seçkisi sonucunda ortaya çıktı.

Bu sebeple Tüfekçi’nin belirli bir aralıkta yaptığı işlerin kronolojisi ile adeta sanatçının “Zamanda Yolculuğuna” çıkmaktayız.

Sergiyi gezerken eserlerdeki anlatım dili dikkatimi çekti, sanatçının görünenle ilgilenmek yerine, iç dünyaya dönüş ile gerçek hislerinin dışavurumunu hissettim. Sanatçı; “Eserlerimi ekspresyonizm akımından aldığım ilhamla gerçekleştiriyorum, doğadaki nesnelerin kompozisyonlarını soyutlama yoluyla, dışavurumcu bir dille yorumluyorum” şeklinde ifade ediyor.

Sergide akrilik, ahşap ve gravür baskı tekniği ile ürettiği çalışmalardan bir seçki yer almakta.

Tüfekçi’nin gravür baskı eserlerinde önemli bir detay olan kolaj tekniğini görmekteyiz, belkide bu çok ender rastlayacağımız bir durum. Kendi ifadesi ile gravürde kolaj ve carborundum tekniğini kullanan az sayıdaki isimlerden biridir.

Ülkemizde gravür sanatının yaygınlaşmasına öncülük ederek bu alanda çok sayıda öğrenci yetiştiren ender isimlerden biridir.

Prizren doğumlu olan Tüfekçi; 1975 yılında Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’ndenmezun oldu, daha sonra uzun yıllar Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Gravür Atölyesi’nde öğretim üyeliği yaptı.

Prizren Belediyesi Kültür Anıtları Koruma Kurumu’nda ressam-restoratör görevini sürdürdü.

Halen Kosova (Yugoslavya) Görsel Sanatçılar Birliği üyesidir. Atölye A La TurkaGravür Atölyesi’nin kurucusudur.

Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda sergiye katılmış ve ödüller almış, müze ve özel koleksiyonlarda eserleri yer almıştır.

Sergi, 18 Ekim’e kadar Fulart Sanat Evi’nde izlenebilir.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu