ETKİNLİKLER

Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi – Aydın Ayan “45+1 ZAMANDİZİN VE SEÇKİ”

Sanatçı Aydın Ayan’ın “45+1 ZAMANDİZİN VE SEÇKİ” konulu resim sergisi 13 Ekim-10 Kasım 2018 tarihleri arasında Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde.

Aydın Ayan’ın sergisinde “Geçmişe Dönük/Retrospektif” “Seçki” nitelikli 150 yapıt sergilenecek. 45. Sanat Yılını 2017’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi “Beş Kubbe Salonu”nda açtığı sergi ile kutlayan sanatçı bu yıl “45+1 ZAMANDİZİN VE SEÇKİ” konulu sergisi ile Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne konuk olacak ve sergisine ilişkin bir de katalog yayımlanacak.

Sergideki resimler, “İnsanın Doğaya Ettiğidir”, “İnsanın Hayvana Ettiğidir, “İnsanın İnsana Ettiğidir” ana başlıkları altında toplanabilecek doğa, yaşam, insan merkezli figüratif bir yaklaşımın ürünleri. Bu temel izleklerde Ayan, bazen gerçeğin peşinden gider, bazen protest nitelikli bir resimle baş kaldırır, bazen bir sır perdesinin arkasından sızan bir ışık gibi simgesel işler yapar, bazen felsefi bir söylemin peşine takılır, bazen en yalın biçimiyle doğaya yönelir, bazen tarih-tarif resimlerinde yaptığı gibi çok katmanlı estetik bir düşünsel yaratış süreci içine girer, “Sır” ile “Büyülü Gerçek” arasında tutkuyla dolanır durur.

Aydın Ayan kimdir?

Aydın Ayan, 1953 yılında doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’nde öğrenim gördü (1972-1977). Bitirdiği Bölümde 1979’da asistan, 1990’da doçent, 1998’de profesör oldu. British Council bursu ile İngiltere’de (1986-1987), Eisenhower Exchange Fellowship ile ABD’de (1993) inceleme, araştırma ve sanatsal çalışmalar yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında 40’a yakın kişisel sergi açtı ve üçyüzü aşkın karma sergiye katıldı. İlki şiir dalında (1971), sonuncusu Moskova İmparatorluk Sanat Akademisi Onursal Üyelik” Sanata Katkı” Ödülü (2013) olmak üzere toplam on dokuz ödül sahibidir. Ayan’ın yurtiçi ve yurtdışında çeşitli müzeler ile özel ve tüzel kurum koleksiyonlarında yapıtları yer almaktadır. Ayan, eğiticilik yaşamı boyunca kurumunda, Resim Bölümü Başkanlığı, Rektör Yardımcılığı, MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Müdürlüğü gibi görevler yapmıştır. Ayan’ın sanatına ilişkin yazılmış ve yayımlanmış çeşitli kitapların yanında kendi yazdığı ya da editörlüklerini yaptığı altı kitap bulunmaktadır. Ayan hakkında, metnini Ahmet Oktay’ın yazdığı “Aydın Ayan”, metnini Kıymet Giray’ın yazmış olduğu “Aydın Ayan” ve editörlüğünü Sanatçının kendisinin yaptığı, çok sayıda sanatçı ve sanat yazarının metinlerinden oluşturulmuş “Aydın Ayan” “Sisyphos’un Direnci” ile “Sır ve Büyülü Gerçek” başlıklı yayınlanmış, kapsamlı kitaplar bulunmaktadır. Ayan MSGSÜ’deki eğiticilik görevinin yanında sanatsal çalışmalarını İstanbul ve Şile’deki atölyelerinde sürdürmektedir.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı