ETKİNLİKLERKONSER & MÜZİK FESTİVALİ

Antalya Devlet Opera ve Balesi Kasım Ayı Programı

Ekim’de perdelerini açan Antalya Devlet Opera ve Balesi Kasım ayında sanatseverler için dolu dolu bir program hazırladı. 3 opera, 1 operet, 3 bale, 1 konser ve 6 çocuk oyunu olmak üzere toplam 14 temsille izleyici karşısına çıkacak olan Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde provalar hızla devam ediyor.

YENİ SEZONUN İLK PRÖMİYERİ “IV. MURAT”

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 2010 yılında kaybettiğimiz Türk operasının büyük ustası, besteci ve orkestra şefi Okan Demiriş’in “IV. Murat” operasının prömiyerini 2 Kasım Cumartesi saat: 20.00’de gerçekleştirecek. Osmanlı tarihinin fetihler dönemini, sarayın gizemli yaşamını ve henüz on bir yaşındayken Osmanlı Padişahı olan IV. Murat’ın yaşam öyküsünü anlatan ve Haldun Özörten’in dekor ve kostüm ile bütünleşen bir reji anlayışı ile sahneye koyduğu eserde Antalya DOB orkestrasını şef Hakan kalkan yönetiyor.

“SİHİRLİ DÜNYA” SON KEZ, “ŞEKERONYA” İLK KEZ SAHNEDE

Çocuklar arasında yapılan bir araştırmaya göre, sihir nedir diye sorulduğunda, çocukların büyük bir bölümü, sihri onlara mutluluk verecek, bilinmeyen bir dünya olarak tarif etmişler. Bu tanımdan yola çıkarak çocuklara bilmedikleri, onları mutlu edecek sihirli bir dünyayı anlatmaya karar veren Antalya DOB, “Sihirli Dünya” çocuk oyununu 4 Kasım Pazartesi saat: 11.00’de son kez sahneleyecek. Haldun Özörten tarafından yazılan ve müzik düzenlemeleri Kenan Kahyaoğlu’na ait olan eseri Reyhan Süme sahneye koydu.

Antalya DOB, 14 Kasım Perşembe saat: 11.00 ve 15.00’te “Şekeronya” çocuk oyununun sezon prömiyerini gerçekleştirecek. Zeynep Ergüven’in yazdığı eserin müzikleri Murat Cem Orhan’a ait. Ülkesinden kaçan Şekeronya’nın haylaz çocuğu Fırıldak’ın eve dönüş hikayesinin anlatıldığı eseri Fatih Şanal sahneye koydu. Şekeronya, minik sanatseverler için 26 Kasım Salı saat: 11.00 / 15.00 ve 30 Kasım Cumartesi saat: 11.00’de tekrar sahnelenecek.

“ŞEHRAZAT” SON ÜÇ TEMSİL İLE SEZONA VEDA EDECEK

Antalya DOB, Nisan ayında dünya prömiyerini gerçekleştirdiği “Şehrazat” balesini Kasım ayında bu sezon son kez sahneleyecek. 5 Kasım Salı, 16 Kasım Cumartesi ve 28 Kasım Perşembe günleri sahnelenecek olan eserin libretto ve koreografisi Armağan Davran’a ait. Doğu masallarının motiflerinin kullanıldığı ve müzik düzenlemelerini Korsakov’un Şehrazat bale süiti ile bestecinin diğer önemli eserlerini birleştirerek Bujor Hoinic’in yaptığı eserde Antalya DOB orkestrasını şef Hakan Kalkan yönetiyor.

9 KASIM’DA “SENSİN ATATÜRK”

Antalya Devlet Opera ve Balesi ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yıl dönümünde Tolga Taviş tarafından bestelenen Sensin Atatürk eserini seslendirilecek. 9 Kasım Cumartesi akşamı saat: 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilecek konserde orkestrayı Murat Cem Orhan yönetirken, Antalya DOB korosu şef Mahir Seyrek tarafından çalıştırıldı.

KAPALI GİŞE SAHNELENEN “MADAMA BUTTERFLY” TEKRAR SAHNEDE

Antalya Devlet Opera ve Balesi, librettosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa’ya ait olan Puccini’nin “Madama Butterfly” operasını Yiğit Günsoy rejisi ile 19 Kasım Salı saat: 20.00’de sahneleyecek. Dünya opera edebiyatının en önemli eserleri arasında yer alan eserde Antalya DOB orkestrasını şef Naci Özgüç yönetiyor.

DÜNYACA ÜNLÜ “ÇARDAŞ PRENSESİ” OPERETİ BU SEZON İLK KEZ SAHNEDE

Antalya Devlet Opera ve Balesi, geçtiğimiz sezon prömiyerini gerçekleştirdiği “Çardaş Prensesi” operetini bu sezon ilk kez 23 Kasım Cumartesi saat: 20.00’de sahneleyecek. Macar besteci Emmerich Kalman’ın en başarılı yapıtı olarak nitelendirilen “Çardaş Prensesi” operetini Haldun Özörten sahneye koydu. Revü kızı Sylva ile prens Edwin arasındaki imkansız aşkın bütün zorlukları aşarak mutlu sona ulaşmasını konu alan eserde Antalya DOB orkestrasını şef Ömer Yöndem yönetiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı