ETKİNLİKLER

Antalya Devlet Opera ve Balesi – “Saraydan Kız Kaçırma”

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 01 Aralık Perşembe akşamı saat: 20.00’de W.A.Mozart’ın ünlü “Saraydan Kız Kaçırma” operasını tekrar sahneliyor.  Orkestra yönetmenliğini Alexandru SAMOILA ve Ömer YÖNDEM’in yapacağı eseri İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Haldun ÖZÖRTEN sahneye koyuyor.

saraydan-kiz-kacirma-1Eserin dekoru Çağda ÇİTKAYA, kostümü Gürcan KUBİLAY imzasını taşırken, koro yönetmeni Mahir SEYREK, koreografi Serhat NÜFUŞÇU ve ışık Fuat GÖK tarafından hazırlandı.

Mozart’ın 1782 yılında bestelediği Saraydan Kız Kaçırma operası, Türkiye ve Türk Müziği ile ilgili yazmış olduğu eserlerin en başında geliyor. 17. yy’da Avrupa’yı etkileyen “Türkomanya” akımı etkisinde en çok eser vermiş bestecilerden olan Mozart, Saraydan Kız Kaçırma operasında insanseverlik ilkesi ve Türk bağışlayıcılığına vurgu yapıyor.

saraydan-kiz-kacirma-3Üç perde olarak sahnelenecek eserde “Belmonte” rolünü Göksay YARAN, “Constanze” rolünü Aslı AYAN, “Blondchen” rolünü Işılay Meriç KARATAŞ, “Pedrillo” rolünü Ercan H. UĞUR, “Osmin” rolünü Engin SUNA, “Selim Paşa” rolünü Şevket Baha İŞLER canlandıracak.

10, 15 ve 30 TL  olan biletler Haşim İşcan Kültür Merkezi ile Cumhuriyet Meydanı’ndaki opera gişelerinden ve www.biletiva.com http://www.dobgm.gov.tr/internet adresinden temin edilebilir.

cydd

Kitap devrimi hayatt

Başa dön tuşu