Cemil BiçerKÖŞE YAZILARI

‘Hoppala paşam, Malkara Keşan’ – Cemil Biçer yazdı…

Tahsin Yücel‘in *Kumru ile Kumru* romanında sıkça geçen atasözüdür. Sanırım yeni neslin “oha falan oluyorumm yanee”si gibi bir anlam taşımaktadır.
16 Nisan garabeti çerçevesinde EVET’çi zevatları dinlerken dilime peleseng oldu bu tekerleme.
İlk kez Davos zirvesinde Tayyo’nun, İsrail Cumhurbaşkanı Netanyahu’ya “one minutes” atarlanmasında dilime dolanmıştı bu replik.
Dün akşam yandaş televizyon ganellerinde uzun uzadıya gösterilen Tayyo’nun Diyar-ı bekir Said-i Nursi meydan konuşmasında “ben görevi elinden zorla alınmış bir belediye başganıyım…” deyince tekrar geldi dilimin orta yerine oturuverdi kahrolası REPLİK.

‘Hoppala paşam, Malkara, Keşan.’

Diyar-ı Bekir halkına bunu söyleyeceğine sövsen daha iyi idi.

Hüznün şairi olarak bilinen, kötümserliği ve karamsarlığı ile ünlü Arap filozof ve şairlerinden Ebü’l-Ala‘nın çok sevdiğim ve yazılarımda sıkça kullandığım bir aforizması vardır:
“ben terbiyeyi terbiyesizlerden öğrendim” der üstad.

Tayyo’nun “edepsizliği” üzerine kurgulamıştım bu yazımı ama yine enginlere açılıp konudan uzaklaştık.

Neyse efendim 12 koca gün var daha referanduma, çok teganni dinleriz daha. Hazır laf Üstad Ebü’l Ala El Maarri’den açılmışken IX yy yaşamış bu bilge şairden bugün yaşayanlar için söylenmişcesine taptaze mücevher değerindeki aforizmaları ile bitirelim yazımızı.

Maarrî’nin bugün için söylenmiş gibi ortaya attığı serbest, açık fikirleri okumak, insana derin bir zevk verir ve o büyük filozofa hak ettiği hayranlığı yaratır. Maarrî, günün dindarlarına şöyle hitap ediyor:

Ey yollarını şaşırmışlar; uyanınız, uyanınız! Sizin dininiz eskilerin uydurdukları bir aldatmacadır. Onlar, bununla dünyalık toplamaya koyulmuşlar ve ele geçirmişler, nihayet ölüp gitmişlerdir.

Şu kadar ki alçakların koyduğu bu kaideler, bu inançlar yasaya gidiyor. Eğer büyük suç işleyen kimse, Allah’ın takdiriyle -alnının yazısı icabı olarak- bunu yapmağa mecbur ise onun bu yaptıklarından dolayı ceza görmesi, zulümdür; haksızlıktır.

Allah, madenleri yarattığı zaman, kılıçların ondan yapılacağını biliyordu. Bir takım insanlar, onunla kan döktüler. Bir takımı da bineklerinin gemlerini, nallarını yaptılar.

Sen sakın vicdanının ateşinde pervane olma! Göğsün, vicdanın en büyük ızdırapları, bir nevi parlayan yangınlardır.

Dünya üzerindeki insanlar ikiye ayrılır:
Beyinleri olan ama dinleri olmayanlar
Ve dinleri olan ama beyinleri olmayanlar

Kader bizi sanki camdanmışız gibi kırıyor,
Ve bu parçalar bir daha asla yapışmıyor.

Cemil Biçer

Ana görsel: Tahsin Yücel’in ‘Yüz ve Söz’ isimli kitabının kapak resmi

Başa dön tuşu