SANATTANTİYATRO

AŞK ACISININ İLACI BULUNDU!

“Aşk İlaçlar Ve Yan Etkileri” 2040 yılında geçen tamamen gerçek bir hikaye! 

Türkiye’de ilk kez sahnelenen Grimm Kardeşler‘in “Kurbağa Prens” masalından esinlenerek, “steampunk” tarzında (Buharlı makinelerin, mekanik sanayinin hakim olduğu, bakır kaplamaların, vidaların ve çarkların bolca göründüğü atmosferiyle bilimkurgunun alt türü.) tiyatro sahnesine uyarlanan “Aşk, İlaçlar ve Yan Etkileri – Forte” oyunu, gerek atmosferi gerekse tasarımı ile bugüne kadar tiyatro sahnelerinde uygulanmamış bir yaklaşımla Kasım ayında perdelerini açtı.

Geleceği adresleyen ilginç konusuyla izleyicilerin ilgisini çeken oyun Ağustos 2012’de San Francisco’da Werx Sahnesi’nde Dünya Prömiyeri’ni yapmış ve büyük başarı kazanmıştı.

Silahsız Savaşsız Bir Dünya Mümkün – “Mü?”

Oyun, 3. Dünya savaşı sonrası dünyanın bir çöküşün eşiğinde olduğu bir dönemde geçiyor. Savaştan sonra 2040’ların üstün teknolojisi 18. yüzyıldaki seviyesine geri dönüyor. Sonrasında tüm dünya ülkeleri ortak bir deklarasyona imza atıyorlar:

– Silah kullanmak, üretmek, satmak yasaklanmıştır. 

Ancak, en başında hükümetlerin bağlı olduğu bu karar sonrasında yerini daha önce görülmemiş, bilinenin dışında yeni silah üretimlerine bırakmaya başlıyor. İnsanların yaşamadığı bölgelerde kurulan laboratuarlarda gizli deneyler, araştırmalar yapılıyor. Oyun, İnsanları aşık olmaktan koruyacak bir ‘aşk aşısı’ ya da aşık olmalarını sağlayacak bir ‘aşk iksiri’ hazırlarken, ‘aşk ve ilaçlar’ hakkında tartışmalar yapan bir grup insanı anlatıyor..

Oyundu Gerçek Oldu

Oyunda anlatılan ‘kurgusal’ hikaye geçen günlerde yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, gerçek oldu. Amerikalı bir bilim insanı olan Dr. Larry Young, insanları aşık etmeye yarayacak bir kimyasalın geliştirilebileceğini ve sonsuza kadar devam edecek bir aşkın, kalp kırıklıklarına va aşk sonrası çekilen acılara son vereceğini öne sürüyor.

İlginç bir hikayeye sahip olan tiyatro oyunu 28 Aralık 2017 tarihinde Profilo AVM‘de izlenebilir.


Yapımcı
: Bülent Ekuklu

Yazar:  Patricia Milton

Yönetmen: Eray Mert

Çeviri: Ceren Aksakal

Uyarlama: Bülent Ekuklu

Oyuncu Koçu: Mine Çerçi

Yönetmen Yardımcısı: Tuğçe Özdenoğlu

Kostüm ve Aksesuar Tasarımı: Oya Güner

Kostüm Uygulama: Oya Güner & DES Etnik Giyim

Müzik: Orhan Enes Kuzu

Işık Tasarımı: Utku Kara

Dekor: Eray Mert & Yeşim Türkgeldi

Makyaj: Ülkü Şahin

Afiş Tasarımı: Tuğçe Özdenoğlu

Işık ve Efekt Uygulama: Mustafa Dinç & Melis Karaman

Oyuncular: Elif Gizem Aykul, Gökçe Karaman, Mert Aydın, Arda Meriçliler

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı